ИНИЦИЈАТИВА ГРАДА – Сачувати родну кућу Момчила Гаврића

Родна кућа Момчила Гаврића, најмлађег војника Првог светског рата, налази се у Трбушници, нажалост, у не баш најбољем стању, али би то могло да се промени јер је Град Лозница покренуо иницијативу за њену реконструкцију.
Како је саопштено из локалне самоуправе, на основу договора градоначелнице Драгане Лукић са власником Гаврићеве родне куће, јуче је у просторијама градске управе одржан састанак којем су присуствовали Петар Гавриловић, заменик градоначелника, Марко Јовановић, члан Градског већа, Снежана Нешковић Симић, директорка Центра за културу ‘’Вук Караџић’’, и Снежана Перић, директорка Туристичке организације града Лознице. Разговарано је о наредним корацима у координацији са власником објекта, који је исказао спремност да сопственим средствима спроведе реконструкцију, док ће град Лозница пружити подршку у правцу вредновања овог значајног локалитета кроз његову промоцију и укључивање у туристичку и културну понуду града.
– Циљ је да се што већи број заинтересованих људи упозна са животом и делом најмлађег подофицира на свету, а да се месту његовог рођења и одрастања омогући приступ и учини доступним поштоваоцима Момчила Гаврића – наводи се у саопштењу.

Подсетимо, Момчило се као осмогодишњи дечак придружио српској војсци, а учествовао је у великим биткама Првог светског рата, повлачењу преко Албаније, борбама српске војске на Кајмакчалану, и у пробоју Солунског фронта. Био је најмлађи каплар на свету, рањен је у пробоју Солунског фронта, а имао је дванаест година када га је војвода Живојин Мишић унапредио у чин поднаредника.
По завршетку рата отишао је у Енглеску и тамо завршио гимназију. Вратио се у Београд 1921. у коме је преминуо 28. априла 1993. године. Имао је тежак живот и после рата те се о његовом ратном путу ништа није знало све до 1964. када је 19. јануара у ‘’Политици’’ објављен текст ‘’Где је поднаредник Момчило Гаврић’’. На стогодишњицу ослобођења Лознице, од 2. новембра 2018, има споменик у лозничком парку бреза, а касарна у Клупцима од јануара 2020. године носи име по Момчилу Гаврићу, најмлађем војнику и подофициру Великог рата.
Обнова куће у Трбушници била би значајан корак у очувању сећања на Гаврића, његову несвакидашњу судбину, али и још једна локација на подручју Лознице која би могла постати редовна тачка на мапи ђачких екскурзија.
Т.М.С.
ПРОЧИТАЈТЕ И…