Кућа на селу (1) –  БЕЗ МЛАДИХ НЕМА СЕЛА

Кућа на селу (1) –  БЕЗ МЛАДИХ НЕМА СЕЛА

“Лозничке новости” од овог броја покрећу серијал текстова о томе како задржати младе на селу. Лозница је први град у Србији који је из буџета издвојио бесповратна средства намењена младим брачним паровима за куповину куће са окућницом до 50 ари на селу. Ова мера је први пут реализована крајем прошле године, али одзив кандидата који испуњавају услове конкурса није био задовољавајући. Желимо да кроз разговор са младима, пољопривредним стручњацима и представницима локалне власти подсетимо на ниво развијености лозничких села и укажемо на правце промена за које се залажу млади људи који већ живе или би желели да живе и раде на селу

У Лозници као и у већем делу Србије, пољопривредна производња сматра се једним од најважнијих чинилаца развоја. Повољни природни услови нису довољно искоришћени како због мале просечне величине поседа (2,33 хектара), тако и због застареле механизације, а чини се, највише због тога што  све мање младих људи одлучује да се бави пољопривредом као основним занимањем. Села су све празнија јер млади уместо неизвесности, тешког рада и мале зараде у пољопривреди радије одлазе у град у потрази за послом. Све је више запарложене земље, а све мање површина које се култивишу.

Лозница, према последњем попису, има 78.788 становника, скоро девет одсто мање него по попису из 2002. године. У градском језгру живи око 24.000 становника, а остали у приградским насељима и на селу. Од 61.221 хектара, на колико се простире град Лозница, 59 одсто припада пољопривредном земљишту. У Лозници је током неуспешних приватизација изгубљено скоро 20.000 радних места и сада се на евиденцији НСЗ налази око 12.000 људи. Гашењем предузећа у којима је радио велики број становника са села, почеле су интензивне миграције са села у град или иностранство. За последњих 20 година села горњег Јадра изгубила су трећину становништва, као и још десетак мањих насеља од 54 колико их укупно има у Лозници. Опстанак села немогуће је замислити без младих људи. Процењује се да данас у Србији младих пољопривредника има око 3 одсто, док их је у Европској унији 6 одсто. У великом броју села у Србији све је мање радно способног становништва, а веома мали број младих одлучује се за пољопривредну производњу. Село све теже живи о чему сведочи и податак да у лозничким селима социјалну помоћ прима више од 2.100 људи. Не тако давно, социјална помоћ за људе са села значила је “велику срамоту” и скоро да је нико није тражио.

Град је помагао пољопривредницима преко Фонда за развој који је од 2012. до половине 2016. године за пројекте 855 од 5.280 регистрованих пољопривредних газдинстава издвојио више од 90 милиона динара. Лозница је у протеклих пет година из градског буџета издвојила 484 милиона динара за разне видове субвенција у пољопривреди и стварање услова за квалитетнији живот на селу. Крајем прошле године, надлежност Фонда који је угашен пренета је на Канцеларију за локално-економски развој.

Током прошле јесени градоначелник Лознице Видоје Петровић, најавио је нови сет мера за подстицај пољопривредне производње и развој села, а Скупштина града је у новембру донела одлуку о издвајању пет милиона динара за куповину кућа на селу младим брачним паровима који немају запослење нити решено стамбено питање. По усвојеним критеријумима, један брачни пар може бесповратно добити до милион динара за куповину куће са окућницом до 50 ари, а услови су да бар један супружник најмање три године има непрекидно пријављено пребивалиште на територији Лознице, да супружници нису старији од 40 година, а истакнуто је да предност имају просветни и здравствени радници, пољопривредни инжењери и техничари, као и ветернинари. Кућу купљену уз помоћ града парови морају користити најмање 20 година од закључења уговора и не могу је отуђити у том периоду. Први позив био је отворен од 13 до 21. децембра прошле године. Интересовање је показало педесетак парова из целе Србије, четири је поднело пријаве, а само двоје је испунило критеријуме.

У овој години из буџета је за ту намену издвојено шест милиона динара.

Ова мера је јединствена у Србији и изазвала је велику пажњу, али не и очекиван одзив младих брачних парова. Короз серијал текстова говорићемо о овој теми у контексту укупних прилика на селу.

В. Ст.

 

 

 

 

 

 

Пројекат подржава Град Лозница

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )