Када су се пре четири године млади из Брњца одазвали иницијативи мештанина Александра Атанацковића и почели да рашћишћавају терен око и у сеоском дому културе, који је више од три деценије стајао недовршен и зарастао у коров, знали су да ће посао бити тежак и дуг. Ипак, имали свој циљ и чврсто решили да до њега дођу
Запуштен и урушен објекат, млади из Брњца желели су да претворе у зграду која ће користити селу, али и комшијама из Брадића за окупљање, спортске активности и друге потребе. Како су пре четири године причали, многи од њих нису ни знали како зграда изледа јер је све затравило, али када су уклонили растиње, смеће и све друго од чега се није могло ући, схватили су да имају капитал који разједа зуб времена али и нечији немар.
- Дом културе је започет 1983, а после три године све је стало. Имао је грађевински пројекат са неколико функционалних просторија, а то смо све видели тек у фебруару 2015. године, када смо решили да довршимо нешто што је давно започето али и потпуно заборављено. Зграда 22 пута 16 метара била је озидана до крова, над једним делом урађена је бетонска плоча а други, предвиђен за спортску салу и још неке просторије, био је под ведрим небом. Месна заједница и председник Миланко Петровић су стали уз нас и протекле четири године били главна карика са градском управом, која је значајно помогла - каже покретач акције Александар Атанацковић, поносан што данас са својим трогодишњим сином Константином стоји испред зграде која ће служити новим генерацијама.
Како објашњава, све старо што је било оштећено срушено је и поново озидано, а оно започето довршено и доведен у нормално стање.
- Град је у протеклом периоду за ове намене издвојио око 1,6 милиона динара. Спортска сала је избетонирана, измалтерисана, постављена је ПВЦ столарија, главна улазна врата су алуминијумска, а просторија у којој гласамо је потпуно завршена. Шумско газдинство “Борања” нам је даривало комплетну грађу за кровну конструкцију. Добили смо обловину коју смо потом својим новцем изрезали по мерама предвиђеним пројектом. Сами смо скупили новац и за подшив, тако да је данас највећи део тежих послова урађен. Циљ нам је да објекат у скоријој будућности буде потпуно спреман за коришћење. Завршили смо фасаду, поставили изолацију тамо где треба, а пошто имамо цемента и шљунка до зиме ћемо око зграде урадити тротоар ширине 80 центиматара. Недостају олуци, али и то нам је обећано из градске управе да ће бити обезбеђено - задовољно истиче Атанацковић.
И остали ангажовани око уређења дома наглашавају да се село ујединило и да је све урађено без иједног динара датог за дневнице. Мештани су добровољно долазили и радили, чак доносили и своју храну, а дечаци из села сами су скупили новац и купили мрежу за одбојку. Кош им је поклонио комшија из Брадића, а наш саговорник каже да је од почетка замисао и била да млади имају где да се окупљају и забаве.
- Словимо за најбогатије село јер доста људи живи и ради у инистранству, а нисмо имали ништа. Имали смо руину која је ружила село, а сада је то украс којим се поносимо. Како ће се завршити предстојећи избори за савете месних заједница, видећемо, али нас политика није ни до сада занимала и њу нисмо мешали у ове послове. Свако је добродошао, ако може да помогне. Месна заједница је формирала још на почетку радни одбор за завршетак радова на дому, као и надзорни одбор који је контролисао да све буде по закону. Све су то људи који су се залагали да посао буде удрађен како треба. Процена је да ће све бити потпуно завршено и у употреби за две године, али се ми надамо да ће се то десити и знатно раније. Само да и даље буде слоге међу људима - поручује Атанацковић.
С. Пајић
ПРОЧИТАЈТЕ И...
СВЕТСКИ ДАН ПРЕВРЕМЕНО РОЂЕНИХ БЕБА- У недељу вече Вуков дом ће бити љубичаст
data-matched-content-ui-type="image_card_stacked" data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"