ИЗ ЗАВОДА ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ – Дигиталне недеље у Србији

У сарадњи са организацијом Алл Дигитал из Брисела, уз суфинансирање Европске комисије, Медијски едукативни центар из Београда (МЕЦ) и Завод за јавно здравље – Шабац, у понедељак 9. марта у 12 часова, у просторијама Завода свечано ће отворити националну кампању „Дигиталне недеље 2026 у Србији“, чиме наша земља заједно са више од тридесет држава Европе, званично улази у једну од највећих европских иницијатива посвећених дигиталном оснаживању грађана.
Како наводе из Завода, дигитална трансформација која се спроводи заснива се на етичком и инклузивном приступу, са посебном пажњом на децу, младе и све заинтересоване грађане. Циљ је да се елементи дигиталне трансформације приближе што већем броју људи широм земље, кроз бројне локалне активности, као и кроз додатне онлајн програме који ће бити доступни свима.
Посебан сегмент свечаног отварања биће представљање пројекта ПСТ4Yоутх (алати за стандардизацију и унапређење простора у којима млади живе), развијеног са партнерима из још шест земаља Европске уније. У реализацији пројекта учествује и Завод за јавно здравље Шабац, уз активно укључивање ученика шабачких школа.
Током отварања кампање, биће представљен и допринос МЕЦ-а националној и европској кампањи – виртуелни друштвени симулатор, образовно дигитално окружење у којем ученици пролазе кроз интерактивне просторе и анализирају емотивне и друштвене последице својих дигиталних активности. Овај симулатор дигиталну писменост претвара у искуствено и хумано учење.
Кампања „Дигиталне недеље у Србији“ је и почетак кампање за међународни Дигитални самит „Београд 2026“ који ће бити одржан у септембру.
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И…