НАЈСТАРИЈА ЛОЗНИЧАНКА ЗАГОРКА РАДНИЋ – Преминула у 105. години
2 минута читања

Загорка Раднић из Грнчаре, најстарија житељка лозничког краја, преминула је ноћас, потврдила је њена унука Рада Михаиловић јутрос за портал ЛН. Према њеним речима, Загорка се налазила у болници, у ‘’неки бољи свет’’ отишла је у 105. години, а почиваће на грнчарском гробљу.
Нана, како су је звали, дуго се држала изузетно добро, са сто година је цепала дрва као од шале, али је старост неминовно чинила своје па су јој последњих година попустили слух и вид. Здравље ју је дуго добро служило, и дочекала би и 105. да није недавно пала и сломила кук, каже Рада.

– Када некога волиш, а посебно када је неко такав као она, жао ти је, без обзира на дубоку старост коју је доживела. Последњих 15, 20 дана била је у болници, када сам је посетила тражила је да јој донесем мараму коју је носила. Хвала Богу да је толико поживела, њој која је целога живота радила и била у покрету, најтеже је пало да лежи у кревету. Оставила је дубок траг међу потомством и да је испратимо долазимо где год се ко налазио. Иначе, недавно смо нашли податак да је била шести најстарији становник Србије, а у лозничком крају сигурно најстарија – рекла је Рада за ЛН.

Загорка је рођена је 25. марта 1921, удала се са деветнаест година, а неке три деценије је била удовица. Откако ’’зна за себе’’ увек је радила, рекла је својевремено за ЛН. Родила је пет синова и ћерку. Има 11 унучића, 16 праунучади и седморо чукунунука, а укупно их је око 60 са снајама и зетовима.
Како је раније причала за ЛН није имала лак живот, муж јој је био зидар, углавном стално на терену, па је о кући и деци најчешће сама бринула. Увек је радила, могла је све што је могао и неки мушкарац, а њени потомци веле, била је увек вредна и врсна домаћица. Тајни рецепт за дуговечност није имала, говорила је да је волела домаћи сир и бели мрс и није јела куповно, већ само што сама спреми, природно и здраво. Дочекала је старост окружена пажњом и љубављу бројног потомства које ће је на вечни починак испратити уторак, у 12 сати на грнчарском гробљу.
Т.М.С.
Фото: ЛН и Рада Михаиловић
ПРОЧИТАЈТЕ И….
ПРОТЕСТ НЕЗАДОВОЉНИХ ГРАЂАНА – Обећана струја у наредна 72 сата, тражене оставке