КАМПАЊА АГЕНЦИЈЕ ЗА БЕЗБЕДНОСТ САОБРАЋАЈА – Вози одморан

КАМПАЊА АГЕНЦИЈЕ ЗА БЕЗБЕДНОСТ САОБРАЋАЈА – Вози одморан

Агенција за безбедност саобраћаја (АБС) организовала је јуче у Лозници промоцију безбедног учествовања у саобраћају, у оквиру кампање ”Вози одморан”, коју спроводи девет година заредом. Главни циљ кампање је да возачи на дужим путовањима кроз Србију стекну навику да  на свака два сата вожње праве петнаестоминутну паузу, али и да се труде да избегавају вожњу ноћу.

– Навикнути смо на вожњу дању, наше око није навикло на ноћну вожњу и самим тим повећавају се знакови умора и смањују се психофизичке способности, моторика и повећава вероватноћа за саобраћајну несрећу. Уколико смо спавали мање од пет сати та вероватноћа се повећава за четири и по пута у односу на то када спавамо више од шест сати. Апелујемо и на возаче да се током вожње хидрирају, прилагоде температуру у возилу у складу са спољашњом, да се правилно припреме за пут, да возило буде технички исправно, а пре свега да буду здрави и одморни и да испланирају руту, односно места за паузу – рекао је Милош Милекић из АБС.

Он је нагласио да када се осети умор не треба користити алтернативне методе попут кофеинских и енергетских напитака, отварања прозора, појачавања музике и слично јер то даје само привид одмора и тело ће после неколико минута поново слати сигнале да је уморно. Најбољи и једини лек је сан, навео је.

Милош Милекић

АБС ће током летње сезоне бити присутна на бројним туристичким одредиштима, граничним прелазима, бензинским пумпама и одмориштима где је велики протицај путника како би возачима скренула пажњу на начине безбедне вожње. Биће дељени и флајери на српском, енглеском, немачком, македонском и турском језику.

Иначе, прошле године је у јулу, августу и првој половини септембра у Србији 175 особа настрадало у саобраћајним несрећама, а више од 5.500 је повређено. Ове је у првих шест месеци, према непотпуним подацима, настрадало више од 200 људи, што је нешто више него прошле године у истом периоду. Овакве кампање, сматрају у АБС, су један од кључних фактора за безбедност у саобраћају.

Сандра Митровић, заменик командира Саобраћајне полицијске испоставе у Лозници, рекла је да је умор један од кључних фактора за долазак до саобраћајних незгода.

Сандра Митровић

– Летњи месеци су посебно ризични јер је у том периоду повећан транзитни саобраћај у нашем граду и Мачванском округу, а тада се организују и бројне манифестације. Прошле године су у Србији током летњих месеци у просеку живот у саобраћају губиле скоро две особе дневно, што је неприхватљиво. На подручју нашег града у том периоду је погинуло шест особа. Саобраћајна полиција ће, поред учешћа у превентивним кампањама попут ове, максимално допринети безбедности учесника у саобраћају контролом возача на главним путним правцима – поручила је Митровићева.

Посетиоци су могли у симулаторима чеоног судара и превртања аутомобила да увиде колико је важно везивање појаса, и на предњим и на задњим седиштима, за смањење ризика приликом удеса, што су многи и искористили.

Н. Т.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ПОЛИЦИЈСКА УПРАВА У ШАПЦУ –  Насилничке вожње и канабис

МАРКО ПЕРИЋ НИЈЕ ВИШЕ ТРЕНЕР КМФ ЛОЗНИЦА ГРАД 2018 – Довиђења, а не збогом

Категорије
Тагови
Подели чланак

Коментари

Wордпресс (0)
Дисqус ( )