МИРКО ШУКА, ЗИМЕ НА ЈАХОРИНИ – Спојио авантуру и посао

По занимању фотограф са завршеном Високом техничком школом у Новом Саду, на графичком одсеку и смеру примењене фотографије, Лозничанин Мирко Шука познат је у свом граду, али и шире, по бројним активностима које спроводи у слободно време. Опробао се у плутању водом на дасци (суп даска-сурфовање), вожњи бицикла и кајака, као и још неким екстремним спортовима, што, како каже, прија његовом темпераменту и жељи за новим изазовима. Неке од тих активности постале су му додатно занимање, тако да већ две деценије зиме проводи на Јахорини, где је запослен као инструктор сноуборда (сноwборд).

– Снег ме очарава још од детинства тако да је ово што радим на Јахорини за мене више од посла. Уживам и рад ми није проблем. Инструктор сноуборда сам већ 20 сезона. Полагао сам и добио лиценцу за то, а све је почело када ми је 1999. године отац обећао да ће ме, када дам први испит, послати на Јахорину. Тако сам упознао људе и почео да учим “борд”, а већ сам увелико скијао. Инструктор сам постао 2004. и тражио сам решење, пошто много волим снег и екстремне спортове, како да проведем читаву сезону на планини. Ето, последње четири сезоне радим у школи “Црвена звезда”, а најдуже сам радио пре тога у “Пеггy” школи и једну сезону у “Вучку” и Термаг хотелу – каже наш саговорник.

На питање да ли зна колико је до сада ученика обучавао, одговара да их је сигурно више од две хиљаде, што за скијање, што за сноуборд. Рад са људима му прија, а деца га, каже, посебно радују.

– Сваки дан сретнем много деце и људи. То је Југа у малом. Хрвати, Словенци, Срби, Црногорци, Македонци, плус странци, сви они су гости планине, моји ученици и са њима је увек пуно смеха и дружења. Људи су радосни, а моја срећа је што сам међу њима стекао нове пријатеље. Ипак, одговорност је велика када неког учиш и ту нема “таласања”. Озбиљно се ради и трудим се да покажем све оно што је неопходно за безбедно скијање на стази. Пошто се бавим фотографијом, то ми је главна професија, инспирацију имам на сваком кораку – задовољно истиче Шука и додаје да га испуњава све што има везе с природом.

На пролеће се спушта у град, враћа кајаку, лонгборду по бетону, вози бицикл, а, како додаје, раније се возио на ролеримаи чак учествовао на маратону у Београду. Положио је за скипер, а у Хрватској и за брод до 30 бруто тона на једра и моторни погон. У Лозници је правио изложбу “Ветар у коси””, са фотографијама снимљеним на Хрватском приморју, а излагао је и у Термаг хотелу и “Колиби” на Јахорини где је организовао и своју дипломску изложбу с пејзажним фотографијама.

– Све то говори колико волим ту планину. Сада се пењем и турноскијом узбрдо, то ми је тренутно најдражи спорт поред борда, а возим и мале кратке скије “блејд” (сноwбладе). Планирам да на Јахорини, али и у околини Лознице водим групе турно пењања и спуштања кајаком низ снежну падину. Иначе, на Јахорини је узбудљив и забавни живот, тако да сам уживао у бројним концертима, али и учио неке од познатих да скијају. Недавно сам гледао Џибонија и ЈеленуРозгу. Ко је следећи, на скијама или на концерту, видећемо – рекао је Шука уз поздрав Лозничанима с Јахорине.

С. П.

Фото: Лична архива

ПРОЧИТАЈТЕ И…

СПЕЦИЈАЛНА БОЛНИЦА НА САЈМУ ТУРИЗМА – Велико интересовање

ФУДБАЛ: ПРИПРЕМЕ ФК ЛОЗНИЦА – Јеленић два пута затресао мрежу

Категорије
Тагови
Подели чланак

Коментари

Wордпресс (0)
Дисqус ( )