У МАЛОМ ЗВОРНИКУ НА ПОЧЕТКУ ГОДИНЕ – Сусрет са новинарима

Традиционални сусрет који између Нове године и Божића организује председник општине Мали Зворник Зоран Јевтић с представницима медија био је прилика да се и данас сумирају резултати рада ове локалне самоуправе и реализације пројеката за које је држава дала значајну подршку.
Десету годину заредом Јевтић је у разговору с новинарима поручио да ће и 2025. бити у знаку бројних вредних инвестиција, довођења нових инвеститора и развоја туристичке понуде у овом делу Подриња. Заједно са замеником председника општине Милисавом Деспотовићем, начелницом општинске управе Маризелом Андрић, замеником начелника Бранком Илићем, директором ЈКП „Дрина“ Драганом Крстићем и Гораном Радићем, инспектором за саобраћај и грађевину, новинарима је честитао нову годину и пожелео наставак добре сарадње.
– Јубиларно окупљање користим да се захвалим свим медијима на коректном и благовременом извештавању и надам се да ће тако бити и убудуће. Ово је прилика да вас подсетим на бројне активности у години иза нас и најавим неке значајне кораке у времену које долази. Ето, 25. јануара прошле године конституисан је нови сазив и изабрано руководство локалне самоуправе, а већ почетком фебруара кренуле су активности. Од братимљења нашег ловачког друштва с ловцима из Беле Палнке до поделе пакета и новчане подршке од сто хиљада динара за новорођене бебе. Најновији подаци говоре да је у односу на 2023. годину, када је 78 мајки родило 83 деце, прошле године 90 мајки родило 91 дете. Зауставили смо пад наталитета, а већ две, три године немамо ни листе чекања у предшколској установи – подсетио је Јевтић

Као значајне активности издвојио је наставак асфалтирања улица по месним заједницама, изградњу игралишта у Доњем насељу, куповину камиона ауто-дизача за контејнере, што је 12. возило у поседњих неколико година које је општина с ресорним министарствима успела да обезбеди за ЈКП „Дрина“, завршетак изградње система за одвођење атмосферских вода у Месној заједници Центар, за шта је од државе добијено 5,7 милиона динара, а остатак до 6,3 милиона обезбедила је општина.
– Стипендирали смо 16 студената са по 12.000 динара, а по новом конкурсу биће додељено 20 стипендија. Започели смо прекогранични пројекат у области обновљивих извора енергије у партнерству са Кутјевом и Пожегом из Хрватске и комшијама из Крупња, који ће у овој години бити завршен, а Предшколска установа „Црвенкапа“ је од Владе Јапана добила 50.000 евра за нови кров, што је летос и урађено. У марту су почели свакодневни бесплатни превентивни прегледи у Дому здравља, што ћемо наставити, обележили смо паркинг-места за особе с инвалидитетом, урадили приступне рампе и навигационе ознаке за помоћ при кретању слепих и слабовидих особа и све то је део пројекта „Мали Зворник по мери грађана“, који реализујемо од наплате локалног пореза. Грађани предлажу где ће тај новац бити утрошен – казао је председник општине..
Подсетио је и на уређење сале у библиотеци, значајна средства добијена од Европске уније за уређење туристичког инфо-сентра, стазе до Орловина, унапређење туристичке понуде и набавку амфибије за чишћење површине језера, као и на новац добијен за организовање културних и спортских манифестација, али и на подршку Министарства просвете да се у Средњој школи отвори образовни профил фармацеутски техничар.
– Нашу општину је 14. августа посетио председник Србије Александар Вучић, разговарао са грађанима четири сата о екологји, „Рио Тинту“ и поручио да неће бити рудника литијума док се не уверимо да ће животна средина бити неугрожена. Било је речи о текућим проблемима, па је на основу тога урађен пут у Доњој Борини, а сређују се и школа, спортска сала и котларница, све то вредности 1,75 милиона евра. Реконструисан је водовод од Сакара до Радаља, коштало око три милиона евра, а значајан новац обезбеђен је за реконструкцију моста између Каракаја и Малог Зворника. Он спаја две државе и вредност радова је око 4,5 милиона евра. То ће бити готово до маја. Наша општина ни за 50 година све то не би могла да уради из свог буџета без помоћи државе – поручио је Јевтић.
Недавно отварање мото-пута од Шапца до Лознице навео је као изузетно значајну ствар за развој општине, додајући да ће то бити још видљивије када се саобраћајница настави и до Малог Зворника. Јевтић је подсетио да је недавно усвојен општински буџет за ову годину којим је планирано ново улагање у уређење Подземног града Карађорђевића, али и решење вишегодишњег проблема око Радаљске бање, наставак постављања уличне расвете, као и истраживања на археолошком налазишту „Орловине“. Најавио је сређивање крова на згради општине како би се омогућило постављање соларних панела, за шта је планирано десет милиона динара, као и потписивање уговора за новим инвеститором из Турске који би требало у наредне две година да запосли 117 радника. Један од планова које је навео Јевтић је и подизање две нове стамбене зграде јер већ две деценије ниједна није подигнута, али и нова улагања у пољопривреду и противградну заштиту, покретање скенера у Дому здравља и многе друге планове.
– Доскора смо инвеститоре могли само да сањамо, а сада имамо добар пут и биће сигурно боље. Сигуран сам да ће се за нас инвеститори отимати. Да идемо напред доказује чињеница да нас је у кратком периоду два пута посетио председник државе, председник владе, а за последњих годину дана десетак министара и државних секретара. То је за нашу малу општину велика ствар. Напредујемо и то је добро – поручио је Јевтић.
С. П.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
МИНИСТАРСТВО ЗАШТИТЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ – Узети узорци из Дрине