ЦРВЕНИ КРСТ – Миграције – изазови и инклузија

Актуелна ситуација на мигрантској рути “Дрина”, партнерска сарадња надлежних државних органа, ималаца јавних овлашћења и пружалаца подршке мигрантима и инклузија мигрантске популације у локалној средини- могућности и изазови, биле су теме данашњег округлог стола под називом “Миграције – изазови и инклузија”, коју је организовао Црвени крст, Лозница. Учесници округлог стола били су поред организатора и Петар Гавриловић, заменик градоначеника Лознице, представници Центра за социјални рад, Комесаријата за избеглице, ОШ “Вера Благојевић“ у Бањи Ковиљачи и Центра за азиланте.
Према Гавриловићевим речима, социјална инклузија миграната представља један од глобалних проблема који има утицај на културолошке, социјалне, економске па и безбедносне прилике и да је локална самоуправа заједно са другим органима власти, цивилним сектором и међународним организацијама на тај изазов одговорила на најбољи начин.
– Од 2015. године на територији града Лознице забележен је значајан пораст прилива миграната у оквиру такозване западне Балканске руте миграната. Неколико година ово подручје имало је изузетно велики број миграната, што је узроковало и одређене активности на њиховом социјалном збрињавању, здравственој заштити, превасходно смештају и интеграцију њихове деце у васпитно-образовни систем Србије. Кроз сарадњу са другим међународним организацијама обезбедили смо поштовање њихових права, као и услова за пристојан живот док су у Србији.
Специфичност наше територије је била у томе да су је углавном користили као транзитну руту за прелазак у Босну и Херцеговину, а потом и у земље Европске уније, где им је било право одредиште. Са поносом могу да истакнем да никаквих значајних проблема није било, пре свега оних безбедносне природе, није забележен ниједан инцидент између миграната и локалног становништва – каже Гавриловић.
Он је напоменуо да је рад Центра за тражиоце азила у Бањи Ковиљачи привремено обустављен до 1. априла 2025. године и да се азиланти усмеравају на друге руте ван Лознице.
Пројектом „Социјалне инклузије“ било је обухваћено око тридесеторо деце азиланата у основним школама „Вера Благојевић“ и “Анта Богићевић“, као и у Гимназији “Вук Караџић“, сада у школама нема ниједног детета азиланта.
Према речима Зорице Владић, секретарке лозничког Црвеног крста, одржавање тематских округлих столова и радионица из програма „Промоција хуманих вредности“, део су пројекта Црвеног крста Србије, који подржава Црвени крст Швајцарске, чији је циљ оснаживање миграната дуж мигрантске руте.
– Такође, њихов циљ је да се окупе кључни актери у заједници, како би се кроз дискусију донели закључци о заједничким активностима на побољшању положаја и заштите миграната – истиче Владићева.
В. Мићић
ПРОЧИТАЈТЕ И…
РЕГИОНАЛНА ДЕПОНИЈА “ЕКО-ТАМНАВА” – Решавање великог еколошког проблема