СВЕТСКА НЕДЕЉА ДОЈЕЊА – Будимо ближе

Не постоји мајчино млеко лошег квалитета, мама и беба су тим, свака беба најбоље што може да добије за исхрану је мајчино млеко. Оно садржи све што је потребно за физички, психички, емоционални, социјални развој, за развој свих чула

– Ако се беба храни мајчиним млеком, јавља се дивна веза између маме и бебе и та исхрана није само ради храњења, није само уношење енергије и хранљивих материја, него је веза између маме и бебе. Дојење унапређује здравље не само детета, него и мајке – каже др Дарко Тешмановић, специјалиста социјалне медицине у Здравственом центру „Лозница“ који је поводом обележавања Светске недеље дојења од 1. до 7. августа, у уторак, одржао предавање у овој установи.

Како каже, по препорукама Светске здравствене организације (СЗО) са дојењем треба кренути што раније, најбоље првог сата од порођаја, ако је био царски рез, дојење треба одложити на првих шест сати од порођаја. Дојење би требало да буде на захтев, односно, кад год беба тражи, најчешће на два сата у току дана и на три сата у току ноћи што захтева да мама и беба буду стално у контакту, да деле собу, да не буду раздвојене. Не треба убацивати никакве флашице и цуцле које  могу бебу да одведу у другом правцу, да се смањи процес дојења и да мама током времена има мање млека.

– У првих шест месеци бебиног живота апсолутно је довољно мајчино млеко, све што беби треба налази се ту. Од шестог месеца постепено се у договору са педијатром уводи немлечна дохрана,

постоји распоред када се шта уводи, којим темпом. Мајчино млеко је лако доступно, штеди време  јер је увек припремљено, увек одговарајуће температуре, нема потребе да се припремају флашице, прокувава вода и на неки начин растерећује породични буџет. Не постоји мајчино млеко лошег квалитета, мама и беба су тим, за сваку бебу најбоље што може да добије за исхрану је мајчино  млеко – истиче он.

Тешмановић каже да су предности дојења за одојчад огромне – подстиче се њен општи развој  психички, физички, емоционални и сазнајни јер је беба током дојења у блиском контакту са мајком, пипка је, осећа њен мирис. Беба се на тај начин штити од инфекција јер млеко пуно антитела и леукоцита и свега што помаже одбрани и имуном систему бебе, смањује се ризик за појаву шећерне болести током живота, повишених масноћа, крвног притиска, мање се јављају алергије, смањује се ризик за појаву неких аутоимуних и малигних обољења зато што се ствара заштитна баријера у цревима. Мајчино млеко је нарочито важно за превремено рођену децу чак ако мајка нема млеко узима се млеко од неке друге мајке, односно из банке млека.

– Огромне су предностии за мајку – у мањем је ризику од депресија и промене расположења, долази до брже нормализације телесне масе ако је био вишак током трудноће јер је дојење процес који захтева доста енергије, током живота мајка има много мање ризика за појаву малигних болести дојке и јајника. У тим првим данима скупља материцу и враћа је у првобитно стање, неће крварити што ће смањити појаву инфекције материце после порођаја – каже наш саговорник.

Иако су предности дојења велике, недовољан број породиља се одлучује за дојење. Према истраживањима из 2014. године, у нашој земљи бебу до њеног шестог месеца живота доји само 12,4 одсто мама. Последњих година тај број порастао на 18 одсто што је још увек доста испод просека који прописује СЗО а то је да 50 одсто беба буду дојене. Од тог броја само пет одсто мама не доји из неких здравствених разлога.

– По мом мишљењу разлог зашто неће да доје је губитак поверења у државне здравствене установе и јак маркетинг кућа које се баве производњом и продајом млечних формула. Све више

се одлази у приватне ординације и ту постоји јак маркетинг тих фармацеутских кућа које заступају продавце млечних формула и онда се прича да за добар напредак бебе треба увести и формулу. Када се детету даје флашица, оно лакше гута млеко него када се доји и временом престаје да сиса.  То утиче да се код деце не развијају довољно мишићи лица и вилице, зато имамо све више деце која носе протезе – каже Тешмановић.

Иначе, обележавањем Светског дана дојења чији је овогодишњи мото „Будимо ближе – подршка током дојења за све“ су и подстицање интересовања међу младим људима оба пола да увиде значај дојења у савременом свету.

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И …

НАША СТВАРНОСТ – Паркирање постаје ризик

„КАРАЏИЋ СВОМЕ ГРАДУ“ – Концерт групе певача

Преузмите бесплатну апликацију ЛН за iOS уређаје на App Store или бесплатну апликацију ЛН за андроид уређаје на Google Play продавници!

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу

Категорије
Тагови
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )