КОАЛИЦИЈА „СРБИЈА ПРОТИВ НАСИЉА“ – Настављамо борбу за правду

У просторијама Градског одбора Странке слободе и правде данас је одржана конференција за медије коалиционе листе „Србија против насиља“ на којој су резимирали резултате протеклих избора и изнели критике због, како тврде, бројних неправилности у предизборној кампањи и током самог изборног процеса. Дајана Ђедовић, носилац листе, описала је тај период као трку у којој нису сви учесници имали равноправе услове.

– Ми, листа „Србија против насиља“, трчали смо трку на 400 метара са препонама, а СНС сто метара у ниском старту. То говори да смо имали апсолутно неравноправне услове а један од примера су медији, пре свега локални, који су нула секунди посветили опозицији, изузимајући Лозничке новости. То већ много говори. Било је и других неправилности али оно што нас радује или говори о некаквом оптимизму јесте чињеница да имамо добар опозициони резултат, имајући у виду да опозиција у Лозници десет или петнаест година није имала овај број одборника који ће имати сада и то може да гарантује да ће бити сасвим другачија слика када је рад локалне самоуправе у питању. Спремни смо да бранимо оно што се зове слобода, достојанство, правда, једнакост и, за сада, сматрамо да је и то довољно – рекла је она.

У име коалиције, Радомир Ђунић се захвалио свим грађанима који су им дали глас.

– Поверење ћемо оправдати. У трци коју смо трчали везаних руку и ногу, услови су били неуставни, незаконити и то се види са свих крајева Србије. Најапсурдније што смо доживели је то да се председник Извршног одбора владајуће странке жали на то да је СПС у Сурдулици доводио на стотине бирача који су својим гласањем умањили резултат СНС-а, а то је исто оно што је СНС радио широм целе Србије. Прво објављивање медијима нашег градоначелника после завршених избора, на којем је саопштио резултате, показује да он и СНС немају намеру да у Лозници сарађују са било ким, јер, како кажу сарађиваће са свима, осим са онима који су нападали владајућу странку, председника републике и градоначелника. Основни проблем на изборима био је такозвани изборни туризам. У Лозници је нанео штете нормалном изборном процесу и правима грађана – рекао је Ђунић и истакао да је на истој конференцији објављено то да има за 2.380 мање бирача него на дан избора, што значи, како је навео, да је градска управа требало да донесе толико појединачних решења да се неком брише бирачко право на територији града, што је, казао је он, немогуће и кршење свих изборних закона.

– Помоћи ћемо свим правосудним органима у разрешавању ситуације настале у Лозници и резултирала тешким последицама и кршењем изборног процеса у погледу броја бирача. Пред Основним јавним тужилаштвом у Лозници води се кривични поступак и ми ћемо тужилаштву доставити све информације о томе. Градска изборна комисија, органи Републике Србије који спроводе заједно изборни поступак су саучесници у прекрајању броја бирача у Лозници и сачињавању бирачких спискова који нису тачни. Борићемо се законом да се убудуће ове ствари не понављају, а да се овај пут право оствари и заштите бирачка права грађана – поручио је Ђунић.

Мирослав Грујичић се осврнуо, како је објаснио, на тврдње Милорада Додика и Ане Брнабић да „опозиција генерише мржњу према грађанима, држављанима Србије из Републике Српксе, а који имају пребивалиште у Српској а гласају у Србији“.

– Немамо ништа против да они имају право гласа на парламентарним изборима али држављани БиХ, са пребивалиштем у тој држави немају право на два пребивалишта и право гласа на локалним изборима у Србији. Немају право да одлучују ко ће бити градоначелник Лознице као што ни ми немамо право да одлучујемо ко ће бити начелник града Зворника. Изборни закон БиХ каже да држављанин те земље има право гласа само ако има пребавилаште у БиХ, а ми с правом питамо како Додик с пребивалиштем у Београду гласа у БиХ. Немогуће је да један човек има два пребивалишта. То је посебно срамота за министра сигурности БиХ, који гласа у Новом Саду и тиме се јавно хвали и прославља победу у изборном штабу Александра Вучића. Закон о бирачком списку Хрватске садржи посебан део у коме се воде држављани Хрватске који немају пребивалиште у Хрватској управо зато да на локалним изборима не би могао неко из Херцегбосне да гласа за градоначелника Загреба – навео је он и додао да је прелиминарни број освојених мандата за коалициону лист „Србије против насиља“ девет, али и да коначни резултати још нису објављени.

С. П.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

БК ВУКОВИ СА ДРИНЕ – Меморијални боксерски турнир

ХУМАНИТАРНИ КОНЦЕРТ – Група „Фајф“ за Адама

Преузмите бесплатну апликацију ЛН за иОС уређаје на Апп Сторе или бесплатну апликацију ЛН за андроид уређаје на Гоогле Плаy продавници!

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу

Категорије
Тагови
Подели чланак

Коментари

Wордпресс (3)
  • цоммент-аватар
    Milos 3 yеарс

    Једина гора опција од назадњака, пета колона

  • цоммент-аватар
    Džoni 3 yеарс

    Насиљем против насиља

  • Дисqус ( )