219 ГОДИНА ОД БОЈА НА ЧОКЕШИНИ – Сећање је наш дуг према јунацима

У Чокешини је јуче обележена 219. годишњица од чувеног боја, једнод од значајнијих историјских догађаја у Јадру, Мачви и Подрињу. Битка се одиграла на Лазареву суботу, 28. априла 1804. године, на брду Ђајевац, а учествовала су 303 српска устаника предвођена браћом Дамјаном и Глигоријем Недић из Осечине који су се борили против турске војске под командом Ножин-аге.

У част чокешинcких јунака, на месту боја одржан је час историје и положено цвеће, док су у Манастиру Чокешина одржани литургија, парастос изгинулим борцима и пригодан програм уз полагање венаца крај споменика. Први пут је парастосу присуствовао и епископ шабачки Јеротеј који је подсетио да се у суботу пред Васкрс прославља успомена „на див јунаке из рода нашега, наше директне претке који су имали најснажнију могућу веру у Христа и смисао његовог мучеништва, распећа на крсту, најјачу веру у његово васкрсење и у васкрсење оних који иду путем његовим“.

– И ми, њихови телесни и духовни наследници данас смо уверени у то да су браћа Недићи и њихова 303 јунака бесмртни. Не онако како то пише на споменику у Текеришу – ваша дела су бесмртна, не само дела него људи, јунаци Осечинци су бесмртни зато што су следили Христов пример, пример хиљада хришћана свих епоха и из многих народа који су дали своје животе за слободу и живот своје браће и сестара. Исто тако наша браћа Недићи и њихови јунаци дали су своје животе да би Шабац био ослобођен, да би хришћанска и православна Србија била слободна, да би живели слободно – рекао је епископ.

Венце су положили припадници Војске Србије, представници удружења која негују традицију ослободилачких ратова Србије, Центра за културу „Вук Караџић“, који је и организовао церемонију, месне заједнице, као и локалне самоуправе Милан Југовић, члан Градског већа, и Драгана Лукић, народна посланица.

– Српски устаници били су свесни неизбежног личног страдања, али са једнаком одлучношћу и храброшћу, вођени слободарским духом, баш на овом светом месту, на Лазареву суботу 1804. године повели су у борбу, али и слободу, свој народ. Дали су своје животе на олтар отаџбине јер је српском народу тада било доста османлијског зулума и јарма и свих њихових недела. Јуначка погибија браће Недић и њихових устаника ушла је у легенду, а немачки историчар и пријатељ Срба Леополд Ранке је због сличности између античке и ове наше, битку у Чокешини назвао срспким Термопилима, узимајући у обзир бројност турске војске и храбре и одважне Србе који су им се супротставили. Наш свети дуг је да се сећамо сваке капи проливене крви наших предака који су своје животе дали за слободу. И данас смо сведоци свеопштих сукоба у свету и човекомрзилачке идеологије где се губи оно најважније од бога дато, а то је људски живот. Срећа Србије у овим турбулентним временима је у томе што има мудро државно руководство које користи оружје, али дипломатско да би сачувало мир, које води битке, али за нова радна места, нове путеве, болнице цркве, школе, вртиће и спортске терене – рекла је посланица.

Скупу се обратио и Горан Вилић, кустос историчар, управник Музеја Јадра, а у уметничком програму наступили су гуслар Младен Јеврић, етно-група „Лозице“, рецитатори Гимназије „Вук Караџић“ из Лознице и ученици ОШ „Петар Тасић“ у Чокешини.

С. П.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ФУДБАЛ: ПРВА ЛИГА СРБИЈЕ – Лозница савладала Златибор

СТУДЕНТИМА И УЧЕНИЦИМА УРУЧЕНЕ ГРАДСКЕ НАГРАДЕ – Сањајте и остварујте снове

Преузмите бесплатну апликацију ЛН за iOS уређаје на App Store или бесплатну апликацију ЛН за андроид уређаје на Google Play продавници!

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу

Категорије
Тагови
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )