НА МИТРОВДАН – Обележили дан Вуковог рођења

Полагањем венаца крај споменика Вуку Караџићу у центру града, чланови КУД „Караџић“ обележили су данас Митровдан, дан рођења реформатора српског језика по којем носе име. Представници свих секција су организовали поворку од Вуковог дома културе до споменика на Тргу Вука Караџића, где је краћу беседу о значају Вуковог дела изговорио књижевник Љубомир Ћорилић.

– Ово је већ традиционално окупљање да одамо почаст великом Вуку а већ петнаестак година тим поводом изговарам стихове песме „Сребрнасти облаци“, коју сам написао на темељу куће Вуковог деде Јоксима Бандуле. Те 1981. године чланови КУД „Караџић“ су први пут боравили у славу Вуку на окућници у којој су живели његови преци. Нас тридесетак се тада срело са члановима породице Караџић. После Светог Саве и Доситеја Обрадовића, сматрам да је највећи Србин који је успео да упозна Србе са светом био Вук. Доситеј је, кажу, упознао Србе с Европом, а Вук својим реформама и сакупљачким радом Европу са Србима – рекао је Ћорилић, подсетивши да се на Митровдан одржава већ 48 година и књижевна манифестација „Вукови ластари“, којом се чува сећање на Вука Караџића.

У клубу КУД „Караџић“, данас је најављен и одлазак првог фолклорног ансамбла у Литванију, где ће учествовати на 17. Међународном фестивалу „Покровска звона“, који се одржава у граду Виљнус од сутра до суботе. Према речима Александре Антонић, в.д. председника КУД „Караџић“, на гостовање путује осам парова, који ће представити народне игре из нашег краја.

– Тродневни фестивал организује тамошњи Центар за словенску и традиционалну музику. Сваког дана наши чланови имаће наступе са још четири или пет друштава из Немачке, Бугарске, Летоније, Пољске и Литваније. Једини ће се представити народним играма из своје државе док ће остали изводити песме и инструменталну музику. Биће организоване и радионице како би се упознали с традиционалном музиком учесника из других земаља, као и са њиховим начином играња, кореографијама или деловима ношње. Научиће и понеку песму из других држава – каже Антонићева.

Генерални покровитељ учешћа и путовања Лозничана у Литванију је Министарство културе Србије, које је покрило трошкове авионских карата, док су се за остале трошкове око обнављања делова ношњи и друге потребе побринили дародавци Новолозничка црквена општина, Манастир Троноша, ЈКП „Топлана“ и месaра „Два брата“.

С. П.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

48. „ВУКОВИ ЛАСТАРИ“ – Награде песницима

КОНКУРС ЗА ПЕСНИКЕ – У сусрет Светом Трифуну

Преузмите бесплатну апликацију ЛН за iOS уређаје на App Store или бесплатну апликацију ЛН за андроид уређаје на Google Play продавници!

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу

Категорије
Тагови
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )