ОБЕЛЕЖЕНА ГОДИШЊИЦА ГУЧЕВСКЕ БИТКЕ – Ко ће се сећати хероја, ако не ми?

ОБЕЛЕЖЕНА ГОДИШЊИЦА ГУЧЕВСКЕ БИТКЕ – Ко ће се сећати хероја, ако не ми?

Код споменика гучевским јунацима данас је обележена 108. годишњица од Гучевске битке у Првом светском рату, познате и као ”Битка изнад облака”. Поред представника Града Лознице и бројних удружења грађана свечаности су присуствовали и принц наследник Филип Карађорђевић и његова супруга принцеза Даница, као и представници Амбасаде Руске Федерације у Србији.

На спомен-костурницу у којој почивају војници обе сукобљене војске венце су положили представници Града, принц Филип, представници Амбасаде Русије и друштва руско-српског пријатељства, организатора Центра за културу ‘’Вук Караџић’’, више удружења грађана и покрета Двери и Заветници.

Милијана Сакић, чланица Градског већа и донедавно народна посланица, подсетила је окупљене на Момчила Гаврића и Дарију Александровну и друге јунаке Великог рата, као и на поштовање и  углед који су Србија и њени борци својим јунаштвом стекли и код савезника и код непријатеља.

Милијана Сакић

– Колико год наша историја била неисцрпна ризница храбрих бораца, у будућности морамо радити на томе да се она никада не понови. Данас живимо у тешким временима, а многи изазови су, пред руководством наше државе, пред нашом Србијом и нама самима. Сведоци смо рата, разних криза и превирања и више него икад нам је потребна сабраност, баш као што смо се данас овде сабрали, окупили, ујединили  јер кад се Срби сложе, Србија је непобедива – рекла је Сакићева.

О Гучевској бици говорио је историчар Милан Југовић који је изразио задовољство великим бројем присутних и нагласио да је Гучево једно од светих места српске историје на којем су преци показали како се воле слобода, свој народ и земља.

– Преци су нам дали тежак домаћи задатак да слободу за коју су они дали животе оставимо неокрњену нашим потомцима – казао је Југовић.

Милан Југовић

Он је подсетио да је Аустроугарска атентат на престолонаследника Фердинанда, који је извршио Гаврило Принцип, искористила као оправдање за рат са Србијом, које је дуго тражила. Мислили су, навео је Југовић, да ће то бити лака шетња, али су већ на Церу, у првој победи српске војске, видели да неће бити тако.

Пета и Шеста армија Двојне монархије кренуле су на Србију 8. септембра бројније и опремљеније од Друге и Треће српске армије које су држале положаје на десној обали Дрине. План је био да се фронталним нападом преко доњег тока Дрине овлада Мачвом и запоседну Гучево, Борања, Јагодња и Соколске планине како би се отворио пут ка Ваљеву и унутрашњости Србије чиме би се главнина српске војске нашла у незавидном положају.

Аустроугарски генрал Поћорек појачао је своје снаге 42. Домобранском Вражјом дивизијом која је у нашем крају починила монструозне злочине. У сукоб са надмоћнијим непријатељем српска војска ушла је без залиха потрошених у два Балканска рата, па се оскудевало и у храни, одећи, обући, али и муницији због чега су српски војници морали да буду довитљиви. Како би се онемогућило дејство непријатељске артиљерије браниоци су се трудили да ровове приближе што више непријатељским па су се нашли на десетак метара одстојања, а најближе на Еминовим водама где је између ровова било тек седам метара.

Аустроугарска војска је коначно овладала гребеном Гучева 6. новембра, али се ”Битка изнад облака” не може сматрати потпуним поразом српске војске јер је 55 дана херојски одолевала далеко надмоћнијем непријатељу и тако омогућила Врховној команди да припреми кључну офанзиву која ће се одиграти у Колубарској бици.

”Лозице”

Југовић је навео и да се и данас мора говорити не само у Гучеву, већ и о Церу, Колубари и многим другим догађајима из прошлости.

– Ко ће, ако не ми, одати почаст овим херојима понављајући истину? Ко ће, ако не ми, бити брана ревизији историје која се покушава последњих година у европским и светским оквирима? Нашим прецима није било тешко да 55 дана бране своју земљу, у рововима по снегу и хладноћи тако да нама не сме бити тешко да нашим херојима одамо почаст једном шетњом од Лознице до Гучева, да се подсетимо њихових славних дела. У овим тешким временима, у ери глобализације, ми морамо бити још гласнији и чвршћи. Ово је манифестација која за циљ има не само одавање почасти нашим гучевским херојима, већ и невино страдалим цивилима Јадра и Рађевине који су на најбруталнији начин побијени на кућном прагу – рекао је Југовић.

Уручење награде Виолети Даниловић

У пригодном програму учествовали су етно-група ”Лозице”, гуслар Милутин Ђуричић и песник Љутомир Рундић који је изрецитовао своју недавно награђену песму о Гучевској бици. Момир Савић, на чију је иницијативу Удружење ратних добровољаца од 1912. до 1918 – Подриње – Лозница расписало песнички конкурс „Српска хероина Милунка Савић“, уручио је награде победницама. Победила је Лозничанка Виолета Даниловић, ученица Средње економске школе, друга награда припала је Елени Мајсторовић, ОШ „Никола Тесла“, Београд, а трећа Дуњи Ненадић, из шабачке ОШ „Николај Велимировић“.

Принц наследник Филип Карађорђевић и принцеза Даница

Поред Центра за културу ‘’Вук Караџић’’ у организацији обележавања годишњице велике битке учествовало је и Удружење ‘’Гучевски марш’’ које је данас из три правца извело марш на Гучево. На марш су јутрос са учесницима који су кренули из лозничке Цркве Покрова Пресвете Богородице пошли и принц Филип и принцеза Даница.

Н. Т.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

Преузмите бесплатну апликацију ЛН за iOS уређаје на App Store или бесплатну апликацију ЛН за андроид уређаје на Google Play продавници!

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу

Категорије
Тагови
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus (0 )