У ТРШИЋУ – Национални дан заштите природе
Центар за културу „Вук Караџић“, у сарадњи са Заводом за заштиту природе Србије, обележио је данас у Тршићу Дан заштите природе Србије. Испред Вукове спомен-куће представљене су публикације „Вилини коњици Србије“ и „Заштићене дрвенасте врсте“, о којима су говорили научни сарадници Завода Александра Затезало, Ивана Јелић и Наташа Панић, а одржане су и радионице у којима су учествовали ученици Вуковe спомен-школe у Тршићу.
Снежана Нешковић Симић, директорка Цента за културу, подсетила је да је ова установа од 2019. године управљач Предела изузетних одлика „Културни предео Тршић-Троноша“ и да је обележавање националног дана природе део редовних активности чији је циљ упознавање јавности са културним и природним лепотама овог краја.
Наташа Панић из Завода за заштиту природе Србије рекла је да је овај дан и добра прилика за представљање две брошуре о дрвенастим врстама и жбуновима, као и o вилинским коњицима Србије.
– Обележавамо овај дан са ученицима и заједно откривамо и препознајемо шта то чини овај предео изузетним у, пре свега, природним вредностима. Које биљке и животиње из света инсеката се могу овде видети, зашто су нам битне и значајне и које су то основне карактеристике које су одредиле да ово место од националног и културолошког значаја нама буде препознато и видљиво као изузетно место по својим природним карактеристикама и својствима – рекла је она.
Александра Затезало је указала да се на овом подручју може наћи јеленак, лептир ластин репак и вилински коњици као и ситнији тврдокрилци, као најинтересантније врсте. Она је истакла да фауна инсеката није до сада систематично истраживана, већ да постоје спорадични налази, као и то да би било врло интересантно спровести такво истраживање.
– Овде је карактеристична шума китњака и граба, некада је ово подручје било јако шумовито, а временом је испресецано ораницама, садњом четинара, који ту не припадају, па је и стање флоре измењено. Остало је уз Жеравију нешто шуме јове, граба, храста, а остало је у неким траговима. Приручник о дрвећу и жбунвима је Завод издао прошле године и односи се на строго заштићене дрвенасте врсте у Србији јер су неке јако угрожене и зато постоји закон који их штити. Пубикација садржи цртеже и карте распрострањења, а представљено је укупно 37 заштићених дрвенастих врста међу којима су и неке из овог краја – рекла је Ивана Јелић, подсећајући да се Дан заштите природе обележава у још неколико места Србије.
С. П.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ОПШТА БОЛНИЦА И ДОМ ЗДРАВЉА – У болници десет ковид пацијената
КАРАТЕ: ’’ЗЛАТНИ ПОЈАС’’ – Златни Бранкица и Марко
Преузмите бесплатну апликацију ЛН на Google Play продавници!
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу