ОБЕЛЕЖЕНА 107. ГОДИШЊИЦА ЦЕРСКЕ БИТКЕ – Слободарске идеје су приоритет Србије

ОБЕЛЕЖЕНА 107. ГОДИШЊИЦА ЦЕРСКЕ БИТКЕ – Слободарске идеје су приоритет Србије

 – Србија ће заувек поштовати вашу храброст! Живела Србија – записала је у књигу утисака Музеја битке на Церу Дарија Кисић Тепавчевић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Србије, која је данас у Текеришу предводила државну делегацију на церемонији обележавања 107 година од церске битке.

Скупу у Текеришу присуствовале су делегације Министарства одбране и Војске Србије, Мачванског управног округа, Града Лознице, Града Шапца, Града Бијељине, Општине Крупањ, представници амбасада Чешке, Словачке, Аустрије и Мађарске у Републици Србији, као и представници удружења и бројни грађани. Свештеници Српске православне цркве служили су верски обред, а потом су положени венци крај споменика палим јунацима у једној од највећих српских војних победа и првој победи сила Антанте у Великом рату.


– Налазимо се на месту на коме су између 15. и 19. августа 1914. године вођене борбе које су одлучиле исход славне победе српске војске у Првом светском рату. Управо овде, са планине Цер, на Гучеву и Мачковом камену, српска војска, уз присуство највиших официра, почела је да исписује славне странице српске војне историје. Њихова храброст и љубав према Србији остале су забележене у српским песмама. Њихова војничка вештина изучава се на војним академијама широм света, као ремек-дело стратегијски изведене војне операције и најсветлији пример јунаштва и патриотизма. Зато ми данас поручујемо да су дела наших предак бесмртна – рекла је министарка и додала да је и данашња Србија исто толико храбра и посвећена слободарским идејама и очувању државног суверенитета и територијалног интегритета.

Обраћајући се окупљенима испред спомен-комплекса у Текеришу градоначелник Лознице Видоје Петровић рекао је да се на овај дан Србија присећа војника који су страдали на обе стране, али да је за Јадране то истовремено и дан сећања на страдале цивиле.

Не поштујући ни Женевску конвенцију, ни Хашку декларацију, Аустроугарска војска је масовно убијала и српске заробљенике и рањенике у Горњој Бадањи, Јаребицама, Коренити, Добрићу, Грушићу, Мачви, код општине сеоске у Румској, Завлаци, Иверку. Исказана је велика свирепост у данима који су претходили 19. августу, Преображењу на лето Господње 1914. године. Овај велики датум историје подједнако је значајан као и 15. септембар 1918. године када се у Великом рату догодио пробој Солунског фронта или 11. новембар који се оправдано и с великим разлогом обележава као Дан примирја. Ми у Лозници, наша држава и влада,  светкујемо и Церску и Гучевску битку као антиратне дане, а не као дане тријумфа над пониженим противником. Ова наша саборовања заправо су залог за осуду сваког рата или дани погледа у будућност без рата. Нешто више од једног века није довољно време да бисмо заборавили ко је рат започео и ко је рат водио. Жртве српског народа заслужују највише почасти. Ако ми то овде у Јадру не будемо памтили, ко ће онда то памтити – рекао је Петровић.

Он је подсетио да је на трагу ове војне операције настала једна од светски најбољих војних корачница – Марш на Дрину“, као и да је под овим именом 1964. године снимљен и играни филм, једини инспирисан војном операцијом из Првог светског рата. Још је истакао је да се културом сећања Србија мора заштитити од заборава, али да и чврстим корацима треба да иде ка бољој будућности.

– Град Лозница захваљујући управо интензивном расту привредне активности за првих шест месеци ове године, има увећане приходе за 260 милиона динара у односу на исти период прошле године. Да бисмо могли да идемо даље привреда мора да се развија. Нама треба да са младима градимо будућност, полако и сигурно стварамо простор у који могу да улазе на велика врата. Живот у Лозници, живот у Србији не сме се зауставити – поручио је градоначелник Лознице.


Организатори државне церемоније у Текеришу су Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Србије Владе Републике Србије, Град Лозница и Центар за културу „Вук Караџић“ Лозница. 

С. П.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ШЕСТИ МАРШ НА ЦЕР – Пешке до Текериша

У ПОРТИ БАЊСКЕ ЦРКВЕ – Монодрама о војводи Мишићу

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу 

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Тагови
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )