ХИТНА СЛУЖБА – ЛОЗНИЦА – Много посла за једну екипу

ХИТНА СЛУЖБА – ЛОЗНИЦА – Много посла за једну екипу

У Служби хитне помоћи лозничког Дома здравља обим посла је скоро дуплиран а на располагању је само једна екипа. Грађани се највише жале на главобољу, мучнину, било је и повреда на раду, уједа инсеката и змије. Како нам је рекао др Петар Грујић, повећан је број кућних посета и прегледа а било је и пар интервенција на јавним местима због колапса изазваног високим температурама. Људи су збринути у Хитној помоћи и добро су се осећали после тога.


– Многи због времена не могу да дођу до Хитне па нас зову и због мањих проблема. Најбољи савет је да се, када је сунце у зениту а УВ зрачење високо, не излази из куће, а ако мора, да се изађе напоље, користити заштиту у виду шешира, наочара за сунце, “лакше” се обући и користити заштитне креме против УВ зрачења. Треба пити што више течности и јести лаганију храну – каже Грујић.

 Напомиње да овакве временске прилике никоме не пријају, а хроничним болесицима саветује да редовно користе своју терапију, ако осете појачане тегобе, могу да се јаве изабраном лекару да им коригује терапију. Како каже, они би требало највише да избегавају излазак напоље по овом времену а за шетњу да користе вечерње сате.

– Што се тиче расхладних уређаја, најбољи је природни начин расхлађивања, вентилатор је здравији од климе која се данас чешће користи. При коршћењу климе треба водити рачуна да разлика између спољне и унутрашње температуре не буде превелика, односно, да напољу не буде 40 степени, а у просторији осамнаест. У таквим ситуацијама, приликом наглог уласка или изласка, може доћи до температурног шока па и до колапса. Уколико се нагло из топлог улази у хладно, крвни судови се скупљају а уколико је крвни суд предходно измењен неким променама, то додатно може да допринесе настанку инфаркта. До инфаркта може доћи уколико неприпремљена особа ускочи у хладну воду у базен или реку, то мора да се ради постепено, односно прво се умити и поквасити горњи део тела – каже он.


Грујић упозорава да при овако високим температурама треба бити посебно опрезан у вожњи, врућина може да утиче негативно на концентрацију возача, што показује и повећан број  саобраћајних незгода. Треба возити спорије, пити воду, избегавати газирана пића и, наравно, никако алкохол.

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ГРАДСКА УПРАВА – Утицај ”Јадра” на животну средину

ЗАВОД ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ, ШАБАЦ – У Крупњу и Шапцу највише оболелих

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу. 

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )