
УДРУЖЕЊА ПРОТИВ РУДНИКА ЈАДАРИТА – Еколошки проблем целе Србије
Удружење грађана ”Заштитимо Јадар и Рађевину” одржало је данас конференцију за медије којој су присуствовали представници десетак удружења грађана из Лознице и Шапца и политичких странака са циљем да укажу да је будући рудник јадарита, односно литијума, еколошки проблем целе Србије. Како је наглашено, проблем је већ превазишао границе Јадра и Рађевине.
Славиша Милетић, председник Градске организације Српског покрета Двери и потпредседник УГ ”Заштитимо Јадар и Рађевину”, казао је да је проблем изнад политике и политичких разлика јер је циљ заједнички.
– Угрожен је цео регион, а Дрина је међународна река и проблем је постао међународни. Овде су данас представници десетак удружења, али и неколико самосвесних чланова Српске напредне странке који подржавају нашу борбу против овог рудника у жељи да спречимо катастрофу. Све је више чланова СНС који нам се јављају и сигуран сам да ће већ у наредних неколико недеља они и јавно изаћи и образложити због чега у овом случају не подржавају градску и државну власт, иако су чланови владајуће странке. Важно је да све политичке организације стану иза ових удружења – казао је Милетић.
Члан председништва шабачког Покрета ”Буђење” Душан Туфегџић навео је да постоји још удружења из Шапца чији представници данас нису могли доћи у Лозницу.
– Овде се нису појавили ни представници неких опозиционих партија зато што, цитираћу их, ”морају да се консултују са странцима у вези са проблемом Рио Тинта”. Ово није само проблем Лознице, иако је одавде све кренуло јер се овде људима руше куће. Ми смо у Штитару успели да се изборимо да брзи пут Шабац-Лозница не прође кроз село и подели га на два дела и надам се да ћемо се и овде изборити са овом пошасти. Обраћам се грађанима Лознице, Шапца, Ваљева, Богатића, Љубовије па и Београда да схвате колики је ово проблем за целу Србију и да се укључе. Рудник литијума не постоји нигде у Европи, а ако је то нешто добро, зашто га не направе они који имају више литијума него ми? Чешка и Немачка. Поручио бих госпођи Брнабић, која је рекла да ће се рудник радити, да тога неће бити јер то грађани неће дозволити. Време је да се прекине сарадња са Рио Тинтом којем предлажем да се повуче на време, да не улаже више новац у пројекат који никада нећемо дозволити да буде остварљив. Подсетићу да би се 500 хиљада људи морало иселити, ако би овај рудник прорадио – рекао је Туфегџић.
Он је додао да би се све из рудника уливало у Јадар па у Дрину чијих, како је нагласио, две трећине тече испод Мачве, а само трећина коритом. То би учинило да Мачва, као ”најплоднија равница Србије”, остане без пијаће воде. Уместо да се развијају пољопривреда и прехрамбена индустрија у овом делу Србије, рекао је Туфегџић, иде се ка уништењу свих природних богатстава заувек.
Светлана Цвијановић, ”Буђење”, навела је да у овом крају људи размишљају својом главом и да неће одустати од борбе јер само тако могу показати колико је ”света ова српска земља” и колико је битно да се поколењима оставе чисти вода, земља и ваздух.
По завршетку конференције за медије, окупљени су отишли на Брезјак до инфо-центра Рио Тинта где, како је рекао Милетић, очекују да добију потпуне информације о пројекту ”Јадар”.
Н. Т.
НАПОМЕНА: На захтев Удружења грађана ”Не дамо Јадар” из текста је 22. марта уклоњен назив овог удружења као организатора конференције за штампу. Удружење је 22. марта демантовало своје учешће на овој конференцији.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ЗАВОД ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ, ШАБАЦ – У порасту број активно оболелих
ОПШТА БОЛНИЦА И ДОМ ЗДРАВЉА – Преминуо ковид пацијент
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″