
ОБЕЛЕЖЕН ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ДИЈАБЕТЕСА – Кључна улога медицинских сестара
Лознички Дом здравља “Др Миленко Марин” и Удружење грађана “За здравље – Лозница” обележили су данас Светски дан борбе против дијабетеса организовањем предавања за медицинске сестре у Превентивном центру, предавач је био др Дарко Тешмановић.
Фактори ризика за развој дијабетеса су, како је рекао Тешмановић, гојазност, неправилна исхрана, старење становништва, већ присутни дијабетес у породици, повишен крвни притисак и пушење. Знакови упозорења су учестало мокрење, губитак тежине, умор, исцрпљеност и појачана жеђ. Дијагноза се поставља вађењем крви из прста или вене.
– Постоје два основна типа дијабетеса који су заступљени код нас, први тип се обично јавља код деце и млађих од 40 година, али се може срести и код старијих особа. Недостатак ћелија панкреаса води потпуном недостатку инсулинске секреције. У Лозници се годишње пронађе између пет до петнаест нових пацијената. Други тип се обично јавља после 40 године живота, али и код млађих. Организам још увек производи инсулин, али у недовољној количини или не реагује на инсулин на уобичајени начин. У Лозници годишње имамо између 150 и 300 нових пацијената са овим типом – рекао је Тешмановић.
Он истиче, да лечење првог типа захтева свакодневну примену инјекција инсулина док се други тип дијабетеса у почетку може контролисати само здравом исхраном уз редовну физичку активност. Већини оболелих су, ипак, потребни лекови у облику таблета или примена инсулина. Ако се дијабетес не лечи може се повећати ризик за срчани и мождани удар, губитак вида, отказивање бубрега и ампутације доњих екстремитета.
– Развој болести може се спречити конзумирањем здраве хране, редовном физичком активношћу, повременом контролом нивоа шећера у крви – на сваке три године након 45. године, престанком пушења и избегавањем стреса и напетости – каже доктор.
У Србији, као и у развијенијим земљама, дијабетес је пети водећи узрок смртности, годишње умре око 3.200 људи. У нашој земљи се 38 одсто пацијената не открије на време.
Иначе, овогодишња кампања Светског дана борбе против дијабетеса има за циљ подизање свести о кључној улози коју медицинске сестре имају у пружању подршке људима који живе са овом болешћу. Људи који живе са дијабетесом суочавају се са бројним изазовима и од кључне важности за њихов нормалан живот представљају вештине које морају да савладају, а у томе им помажу медицинске сестре.
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
У МАЛОМ ЗВОРНИКУ – Проглашена ванредна ситуација
НАГРАДА ЗА ПУ „БАМБИ“ – Најактивнији у раду с децом
Прати нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″