ДАНИ СРБИЈЕ У ТВЕРСКОЈ БР. 15 – Вуков сабор у срцу Москве

ДАНИ СРБИЈЕ У ТВЕРСКОЈ БР. 15 – Вуков сабор у срцу Москве

У Москви су недавно одржани “Дани Србије у Тверској бр. 15 – Вуков сабор”, програм који је приредила Организација “Културна идеја” у сарадњи са тамошњим Инклузивним културним центром. Због тешке епидемиолошке ситуације, овај програм, који је део пројекта “Дружење”, већ је једном одлаган, али је сада ипак одржан и, према речима Лозничанке Весне Симић, која живи у Русији, у просторијама надомак Кремља, створен је “прави културни кутак Србије”


Како нам је пренела наша суграђанка Весна Симић, сликарка која од 1999. године живи у Москви, програм московског Вуковог сабора отворен је изложбом “На путевима Србије”, која одражава разноликост савремене српске уметничке културе и представља сликарство, графику, уметничку фотографију (Татјана Миленковић, Симеон Милиновић, Радан Вуковић), декоративну и примењену уметност, традицију и савременост, иконописање и дуборез (Дејан Миленковић), као и апстрактну уметност.

– “Дани Србије” протекли су овај пут у знаку сећања на Вука Караџића, који је Србији дао писани језик – ”вуковицу”, а дух великог просветитеља био је присутан током целе манифестације. На Тршић и лепоте лозничког краја подсетила сам својом сликом Вукове спомен-куће, а посетиоци су могли да виде и њену макету, која је била изложена у оквиру поставке. Једна мелодија позоришног и музичког програма на отварању манифестације била је посвећена азбуци, а у делу представе “Вуков рјечник”, коју је поставио Срђан Симић, свака минијатурна сцена илуструје обичај или народну легенду везану за свако слово “вуковице”. Девојке из групе “Жуте крушке” изводиле су српске изворне песме – пренела нам је Весна Симић.

Још је додала да је уз бројне уметничке садржаје приређен и округли сто на којем је Јевгениј Осењков поделио своје искуство у организовању српско-руског дијалога, одржавању фестивала “Србија код нас” у Вороњежу и потреби за културном разменом два народа. Предавање је одржала Лилија Бељинка, састављачица руско-српског речника хомонима, а било је речи и о томе колико су савремени руски и српски језици блиски. Учесници су научили зашто је савремени српски језик ближи црквенословенском језику.


– Московски Вуков сабор затворен је 21. октобра, а планирамо да већ крајем маја следеће године, када се по традицији у нашем крају одржава  Ђачки Вуков сабор, наставимо причу о знаменитом Јадранину. Наш програм је већ испланиран и садржаће дечје радионице, пројекције цртаних филмова, интерактивне игре, квизове и друге садржаје. “Дани Србије у Тверској бр. 15” требало би да постану традиција јер руска публика је још од прошлогодишњег фестивала који је био посвећен Милораду Павићу, показала интересовање за овакве програме и сусрет са Србијом – испричала нам је наша суграђанка.

Весна Симић је рођена 1979. године у Лозници, где је завршила Гимназију “Вук Караџић”, а почетком деведесетих учествовала је на више ликовних колонија у Србији. У Русији је од 1999. године, где је студирала на Московском државном академском уметничком институту “В. И. Суриков”, а дуго је била спикер на радио станици “Глас Русије”. Бавила се културом Русије и Србије, излагала на више колективних изложби у галеријама Московског дома кинематографије и Међународног уметничког фонда у креативној групи Н. Ларској и до сада учествовала у више добротворних аукција.

С. П.

Фото: приватна архива

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ПРИЗЕМНИ МРАЗ – Жути метеоаларм због магле

ПОЖАР У УЛИЦИ ГЕОРГИЈА ЈАКШИЋА – Горео стан, оштећен и кров

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу. 

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )