
79 ГОДИНА ОД ПОГРОМА У ДРАГИНЦУ – Фашизам не сме да има следбенике
Дан сећања на стрељање цивила у Драгинцу 1941. године, обележен је данас крај спомен-костурнице државном церемонијом коју су организовали Влада Републике Србије, Град Лозница и Центар за културу „Вук Караџић“.
После верског обреда који су служили драгиначки свештеници, у славу жртава фашизма венце су положили представници владе и Војске Србије, локалне самоуправе, борачких организација, месне заједнице и ОШ „14. октобар“. Председница Скупштине Лознице, Милена Манојловић Кнежевић, подсетила је на догађаје од пре скоро осам деценија, када се у Драгинцу, Кривајици и околним селима горњег Јадра догодио свирепи злочин немачких фашиста над цивилним становништвом.
– Страдали су млади и стари, знани и незнани Јадрани. Данас, пред лицем овог злочина у Драгинцу, највеће гробнице сељака на Балкану, неке церемоније из нашег региона морале би да се угасе, а њихови промотери заћуте и покају када славе „олује“ и организују неонацистичке перформансе. Наш крај, овај Јадар је премали простор за крупна историјска збивања у широким историјским перспективама и зато је и даље велико питање за раније политичке елите – зашто се са наше стране није проговорило јасније и гласније о геноциду над цивилима током два рата, збивањима на бившем југословенском простору? Често се упитам да ли се то цела историја четворогодишњег рата стопила у драгиначку епопеју и тако усадила у свест о потреби слободе и неотуђивог права на мир код свих народа – рекла је председница лозничке Скупштине поручивши младим генерацијама да су фашизам и нацизам идеологија која не сме да има будућност и следбенике.
У име Владе Србије обратио се државни секретар Министарства за рад запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Антић истичући да је међу жртвама био велики број жена и деце, а да је најмлађе имало само три дана.
– Средином октобра 1941. године, немачке нацистичке окупационе снаге извршиле су незапамћену масовну одмазду стрељањем 2.950 житеља Драгинца и суседних насеља. Злочин и монструозни чин, први тако застрашујућег обима и немерљивих последица у окупираној Србији, означио је почетак четворогодишњег раздобља страдања недужног становништва – деце, жена, старијих људи, ратних заробљеника и свих оних који се нису мирили са окупацијом и распарчавањем своје отаџбине. У име Владе Србије изражавам дубоки пијетет према драгиначким жртвама и поручујем да антифашизам није лекција из уџбеника историје, то је лик једног народа у огледалу човечанства до човечности. Страдалници и јунаци, јесу наши заједнички преци који су својом жртвом и хероизмом, поставили темеље савремене Србије. Сећање на њих је наша лична обавеза и дуг – рекао је Зоран Антић.
Церемонију је употпунио наступ певачке етно-групе „Лозице“, а због епидемиолошке ситуације изостао је дужи уметнички програм. Из превентивних разлога скупу нису присуствовали ни ученици драгиначке школе, која је симболично обележила свој дан.
С. П.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ПУ ШАБАЦ – Мерцедесом на полицију
ЈУБИЛАРНИ „ДАНИ ДЕЧЈЕ ПОЕЗИЈЕ И ПРОЗЕ“ – Награде стижу поштом
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″