
ДАНИ ЈОВАНА ЦВИЈИЋА – Изложба о животу светског географа
Документарном изложбом „Јован Цвијић, један од великих умова Србије“, ауторке Биљане Радичевић, географа у Центру за културу „Вук Караџић“, данас су у Лозници почели Дани Јована Цвијића. Ова манифестација посвећена је знаменитом Јадранину, научнику и географу светског гласа, а о о дводневном програму говорила је директорка лозничког Центра за културу Снежана Нешковић Симић. Она је подсетила да се Цвијићу у част манифестација одржава већ четврт века, уз подршку локалне самоуправе и ресорног министарства.
– Цвијић је рођен на данашњи дан и ми овом изложбом желимо да укажемо на његов животни пут и научни рад. Министарство културе подржало је изложбу и израду 37 паноа, а поставка је уврштена и у пројекат представљања Србије у свету кроз дигитални формат – рекла је директорка.
У име градске управе посетиоцима Музеја Јадра обратио се Љубинко Ђокић, помоћник градоначелника, подсетивши да се само годину дана после смрти Вука Караџића родио Јован Цвијић, још један Лозничанин који је оставио значајан траг у науци.
– Пореклом је био из Херцеговине, деда му је био председник лозничке Скупштине, док се прадеда као харамбаша борио у Првом српском устанку против Османлија. Импресивна је његова каријера и образовни пут, што потврђује чињеница да је био почасни доктор Сорбоне и Карловог универзитета. Свој људски и научни ауторитет увек је улагао за Србију пред међународном заједницом – рекао је Ђокић.
Ауторка изложбе Биљана Радичевић истиче да је изложбом обухваћен Цвијићев пут од почетка до краја, од његових родитеља и уже породице, преко школовања, професорске каријере на Универзитету у Београду, научних истраживања, политичких активности, до обављања дужности ректора Универзитета у Београду и председника Српске краљевске академије (данашње Српске академије наука и уметности).
– Приликом израде изложбе коришћен је текст из биографских бележака као и фотографије докумената које се налазе у Архиву САНУ. Поред тога, коришћене су и бележнице Јована Цвијића и скениране фотографије које се налазе у Музеју града Београда. Рецензеткиња поставке је др Ана Милановић Пешић, научна сарадница Географског института „Јован Цвијић“ САНУ, која се због епидемиолошке ситуације није појавила на отварању, али се публици обратила путем видео-снимка. Телеграм подршке упутили су нам и помоћници министра културе и информисања Асја Драча Мунтеан и Дејан Масликовић, наводећи да ова изложба у највишем степену служи афирмацији српске културе и њеној промоцији на међународном плану. Изложба је доступна на српском, француском, енглеском, шпанском и кинеском језику, а у Музеју Јадра посетиоци је могу видети наредних седам дана – рекла је ауторка.
За сутра, други дан манифестације, планирана је још једна изложба, овај пут у Галерији „Мина Караџић“, у Вуковом дому културе. Поставку „Караван за климу“ приређује Француски институт и центар за промоцију науке, а отвориће је Бертранд Миллет, аташе за сарадњу у Француском институту у Србији и др Тања Аднађевић, руководилац Сектора за програмске активности у Центру за прмоцију науке.
Пројекат „Караван за климу“ осмислио је Француски институт у Србији у сарадњи са Центром за промоцију науке и уз подршку Делегације Европске уније у Србији и Канцеларије Програма Уједињених нација за развој у Србији.
С. П.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ЗАВОД ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ, ШАБАЦ – Од осморо новозаражених, шесторо Лозничана
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″