79. ГОДИШЊИЦА ПРВОГ ОСЛОБОЂЕЊА ЛОЗНИЦЕ У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ – Узор генерацијама

79. ГОДИШЊИЦА ПРВОГ ОСЛОБОЂЕЊА ЛОЗНИЦЕ У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ – Узор генерацијама

Седамдесет и девета годишњица првог ослобођења Лознице у Другом светском рату обележена је данас поменом пуковнику Веселини Мисити и устаницима на градском гробљу и полагањем венаца на спомен-плочу на робној кући, месту његове погибије, и на спомен-бисту у Улици Миодрага Борисављевића.


Венце су на Миситину спомен-бисту положили представници Града Лознице Марко Јовановић, члан Градског већа, и Милан Југовић, доскорашњи шеф одборничке групе СНС у Скупштини града, делегација Српске радикалне странке предвођена Сретом Перићем, чланом Председничког колегијума и председником Окружног одбора странке, као и представници Удружења ратних добровољаца 1912-1918. ”Подриње – Лозница”.

Јовановић је рекао да обележавање ове годишњице треба да подсети не само Лозничане, већ и целокупну српску јавност на значај 31. августа.

– Тог дана, после незадрживог јуриша устаника предвођених потпуковником Веселином Миситом и игуманом Манастира Троноша Георгијем Бојићем Џиџом, Лозница је постала прво веће место ослобођено од Немаца у тада покореној Европи. Мисита је тада дао највише што је могао, свој живот је положио на олтар отаџбине. Град Лозница ће наставити да обележава овај славни дан своје историје надајући се да ће дело Веселина Мисите и устаника заувек остати као симбол и звезда водиља будућим генерацијама. Потрудићемо се да обележавање овог значајног датума наше историје подигнемо на још виши ниво – казао је Јовановић.

Перић је подсетио на историјске чињенице и нагласио да грађани Србије и данас треба да се сложе, у тренутку када је целовитост земље угрожена, највише на Космету.

Последњег дана августа 1941. године, око 1.200 устаника под командом Веселина Мисите, потпуковника краљевске војске, напало је немачку посаду у Лозници и ослободило варош. У борбама је погинуло осам устаника па и сам Мисита, који је посмртно унапређен у чин пуковника и одликован Карађорђевом звездом првог степена са златним мачевима, а рањена су четири борца. Заробљена су 93 припадника немачког Вермахта.

После тешких борби устаници су ослободили и Бању Ковиљачу, упркос дејству немачке авијације и помоћи коју су окупатору покушале да пруже и усташке јединице из Босне.

Иако је после 40 дана поново пала у руке нациста, ослобођење Лознице, месец и по после ослобођења већег дела Црне Горе од италијанског окупатора и тридесетак дана након ослобођења више места у Босни од усташа и домобрана, улило је нову наду да нацистичка Немачка није несаломива. Ни злочини које је окупатор починио над цивилним становништвом октобра 1941. у Јадру нису успели да угасе жељу за слободом. Нешто више од три године после првог ослобођења, Лозница је 23. септембра 1944. дочекала коначну слободу када су партизанске јединице ушле у град, протерале окупатора и његове сараднике и донеле слободу која и даље траје.

Н. Т.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ОПШТА БОЛНИЦА И ДОМ ЗДРАВЉА – Једна нова упала плућа

ЗАВОД ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ, ШАБАЦ – Два дана, један новозаражени

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу.

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )