
У АМФИТЕАТРУ КОД ЦРКВЕ – Поломљена седишта и расвета
Посетиоце амфитеатра код Цркве Покрова Пресвете Богородице дочекује руинирано место направљено пре десет година када је баш ту, 6. октобра 2010. године, одржана централна свечаност обележавања 200. годишњице Боја на Лозници.
Амфитеатар је направљен за око 350 људи, радове вредне око три и по милиона динара финансирали су Црквена општина и градска управа, а замишљен је као место за одржавање пригодних културно-уметничких програма што је и чињено минулих година. Међутим, многи ово место користе за вечерња окупљања, а некима није било доста да ту седе и друже се него су узгред поломили даске на седиштима, лампе уграђане расвете, па је, што због таквих, што због зуба времена, ово место изгубило првобитан изглед. У октобру ће бити 210. годишњица Боја на Лозници и, према речима свештеника Милоша Петровића, ово место неће у оваквом стању дочекати велики јубилеј.
– Тачно је да је амфитеатар у лошем стању због неких који уништавају имовину у порти цркве. То је проблем са којим се дуго суочавамо и када су биле постављане клупе и столови, све то је неко увек успевао да изломи, без обзира на то што смо се званично обраћали полицији која је у комшилуку. Тражили смо да патрола прође портом, можда то и јесте рађено, али видимо како изгледа амфитеатар. Постављали смо у порти клупе направљене од храстове даске дебеле пет сантиметара, али и то неки успеју да поломе. Свакако да амфитеатар неће овакав дочекати јубилеј. Нема ту много посла, осим да се среди оштећено осветљење и седишта, односно замене дотрајале и поставе нове уместо поломљених, или несталих дасака и све ће бити урађено у догледно време – каже Петровић за ЛН.
Најзначајнија битка за Лозницу вођена је 5. и 6. октобра 1810. по старом календару. Како књиге кажу, под Али-пашом Видајићем 30.000 Турака спустило се низ Дрину шајкама до поља Тичара надомак Лознице. Утврђене градске бедеме бранило је 1.200 Срба које је предводио лознички војвода Антоније Анта Богићевић. Дванаест дана трајала је опсада, а процењујући да неће успети да одоли нападима, војвода Анта обрати се за помоћ Луки Лазаревићу. Извештен о опсади Лознице и одбивши Хуршид-пашу са Мораве, Карађорђе стиже у помоћ. У помоћ су дошли Лука Лазаревић и Јаков Ненадовић са војском шабачке и ваљевске нахије. Пресудна битка почела је ујутро 6. октобра 1810. Ова победу српске војске спада у ред најзначајнијих у Првом српском устанку.
Т.М.С.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ОПШТА БОЛНИЦА И ДОМ ЗДРАВЉА – На лечењу 28 пацијената
ЗАВОД ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ, ШАБАЦ – Петоро позитивних у округу
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″