
ЛОЗНИЧАНИ ТАМАРА И МИЛОШ ЂУРИЧИЋ – Од старих праве нова бицикла
О лозничкој “Цикло-гаражи” прича је почела да се шири пре пар година, у време када је основано Планинско бициклистичко друштво “БицикЛО”, а све више љубитеља двоточкаша почело чешће да их користи, рекреативно, али и за лакше обављање послова у градској вреви. Сервисирање бицикала за Милоша Ђуричића (39) била је страст и пре тога, али управо оснивањем удружења и ширењем његових активности на терену, муштерије су почеле све чешће да га посећују
Рад удружења “БицикЛО’, Милош Ђуричић је са својим колегом Зораном Богићевићем базирао на представљању брдско-планинских бициклистичких (МТБ) стаза лозничког краја, али и организовању групних вожњи на Гучеву, Церу, Борањи, Јагодњи, Троношким и шумама Тршића. Поставили су путоказе и израдили мапе свих тих стаза, што је олакшало многим бициклистима да уживају у природи свог завичаја, али и онима који са стране долазе у Подриње, Јадар, Поцерину или Рађевину. Од ситних поправки и комплетног сервисирања бицикала у “Цикло-гаражи”, Милошу се изродила идеја да са супругом Тамаром (31) покрене сасвим нову делатност – репарацију и претварање старих у потпуно нова превозна средства која се покрећу педалама. У малој радионици, у дворишту породичне куће, први бицикл под етикетом “Lucky Wolf Cycles” створен је почетком ове године, а оригинални рад супружника препознат је и у Траг фондацији која им је недавно доделила прву награду на конкурсу “Зелене идеје”.
– Овакви модели “singlespeed” бицикала су популарни у свету, а супруга и ја смо искористили своје способности и склоности ка неким другим занимањима, у односу на оно за које смо се школовали, да створимо нешто слично, али оригинално. Тамара је инжењер заштите животне средине, а ја мастер аналитичар заштите животне средине, тако да обоје имамо звање оних који брину о околини у којој живимо, а бициклизам је само једна карика у њеном очувању. Поправљајући различите моделе, од обичних до изузетно скупих, планинских и тркачких, под руке нам је дошао и један старији модел друмског бицикла. Њега смо потпуно рестаурирали, уникатно обојили и одлучили да се тиме озбиљније бавимо – прича Милош.
Тако су кренули да трагају за квалитетним рамовима, јер они представљају основ сваког бицикла, водећи рачуна да они буду једноставни, од челичне легуре и са класичном геометријом, чврсти, али и удобни.
– Тамару су боје и дизајн одувек привлачили, тако да није било већег убеђивања да офарба један модел који сам с уживањем сервисирао. Тако је све почело. Иначе, процес није кратак и за претварање старог у “нови” бицикл, потребно је неколико дана озбиљног рада – објашњава наш саговорник и додаје да рамови које они “узму у своје руке”, најпре пролази кроз процес потпуног уклањања старе боје.
Следи наношење подлоге, фарбања и лакирања, а како истичу Ђуричићи, ниједан рам обрађен у њиховој радионици није исти као претходни. Комбиновање боја је резултат Тамарине инспирације и сваки обојен рам је уникатан, док Милош наставља процес уградњом нових делова. Све склапају ручно, што њиховим производима даје додатну вредност. Највише се радују када им неко донесе стари бицикл с којим је превалио километре, или га је наследио од некога старијег, а жели да од њега добије нешто сасвим нови и другачије.
– Још када виде неки од модела које смо већ урадили, тешко се одлучују какав би желели за себе. Уз нашу сугестију, увек дођемо до најбољег решења – прича Тамара и додаје да у Србији има људи који се баве репарацијом, углавном тркачких бицикала и њиховим враћањем у првобитно стање, али да су они за сада једини који праве “синглеспеед” бицикле од старих бицикала.
Обоје наглашавају да су најсрећнији када на крају испробају бицикл и “чују његов звук”, као резултат свог труда. У перспективи им је да од “Цикло-гараже” направе предузеће, а кроз удружење остваре циљ да бицикл буде у већој употреби јер представља идеално превозно средство у граду.
С. П.
Фото: Приватна архива
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ОПШТА БОЛНИЦА – Стигао дигитални рендген апарат
‘’РИО ТИНТО’’ – Одобрено даље финансирање пројекта ‘’Јадар’’
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″