
НЕ/ВИДЉИВИ ГРАД ЛОЗНИЦА – Историја различитости у аутобусу
Богатство једног града и једне земље мери се и богатством култура и етничких различитости. Представом ”Не/видљиви град” београдски Дах театар покушава мултиетничку структуру градова у Србији, али и шире, и богатство различитих култура да учини видљивијим и да поново открије оно што је заједнички саткано и испреплетано вековима, а у међувремену је постало невидљиво.
Синоћ (18. јун) су сцену Вуковог дома културе глумци и публика делили симулирајући путовање аутобусом у којем се прича о мултиетничкој историји Лознице од давнина до данашњих дана.
– Истраживали смо приче житеља Лознице који су долазили из различитих земаља и култура са идејом да укажемо да су они уткали своје културе и своје идентитете у идентитет овог града. Наишли смо на заиста фасцинантне приче попут оне о Етел Роуз Банкарт, по којој мештани Бање Ковиљаче једно брдо зову Бенкара, или на ону о чувеном виолинисти ромског порекла Наифу Амзићу. Замисао је, иначе, да се представа изводи у аутобусу градског превоза, јер су они места на којима тестирамо суживот и толеранцију, док пролазимо крајевима града у којем се одвија прича, али смо због ситуације са коронавирусом избегли ту врсту ризика – каже Дијана Милошевић, режисерка, драматуршкиња и косценаристкиња представе.
Лозничка публика синоћ је искусила дељење сцене са глумцима и изблиза имала прилику да посматра како се на њој смењују краљ Стефан Драгутин и краљица Кателина, Јахја Бег Дукађини, Банкартова и Амзић, италијански добровољци, али и суграђанке из садашњег времена Казахстанка Аља Јовић и Рускиња Татјана Рубикова.
– Публика увек сјајно реагује на представу, често и јако емотивно. Када је изводимо у аутобусу градског превоза, онда људи улазе и излазе на својим станицама, а неретко и пропусте ону на којој треба да сиђу. Често чујемо и реченицу ”Боже, шта су нам то урадили” јер људи постану свесни тога како смо раздавајани, а колико је дивно када у једном граду можемо да славимо и српско и ромско и енглеско и руско наслеђе и да постоје старе и нове миграције, а све то можемо да уткамо у живот. Ова представа се бори против национализма и ксенофобије – каже Милошевићева.
Представа ”Не/видљиви град” настала је у оквиру пројекта ”Изван поглавља – приступање различитостима”, који са ”Групом 484” спроводи Дах театар.
Грми Ло
ПРОЧИТАЈ И…
ПРЕД ВУКОВИМ ДОМОМ КУЛТУРЕ – Исцртали невидљиве мапе града
У СКЛОПУ ОБЕЛЕЖАВАЊА ДАНА ГРАДА – Изложба и дефиле матураната
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″