
ТУРИЗАМ И КОРОНА – Има начина да се привуку гости
Предвиђам да ће опоравак у мањим туристичким местима, бањама, планинама ићи брже него у градовима који у великом проценту зависе од страних туриста, каже Владимир Вуловић из Бање Ковиљаче, оснивач и власник Туристичког инфо-центра. Било би корисно да домаће и стране делегације које посећују Лозницу буду упознате са лепотама Подриња за шта би се потрудили овлашћени водичи
Туризам је међу првима осетио, трпи и трпеће штету од пандемије. Привредна грана која зависи од путовања тешко преживљава затворене границе, мере ограниченог броја људи на једном месту, а тек се најављују здравствени пасоши и сличне ствари које ће требати туристима. Недавно су се Туристички водичи Србије обратили Влади наводећи да је њихова струка “можда и најугроженија, управо због сезонске природе посла, као и због начина ангажовања” и упозорили да су у време пандемије “занемарени и потпуно остали без прихода”.
Овлашћени туристички водич Владимир Вуловић из Бање Ковиљаче, оснивач и власник Туристичког инфо-центра, каже да у периоду ванредног стања туризам није ни постојао. Последњих година приметна је експанзија туризма у Србији, а у Бањи Ковиљачи је 2019. забележена изузетно добра попуњеност капацитета чак и у предсезони. Сада је уследио стрмоглави пад који се није могао предвидети, оцењује он.
– Последице ће по туризам нашега краја бити велике. Доласци туриста у марту, априлу и до половине маја су раније отказани. Суочавамо се са одлагањем појединих долазака и у другој половини маја, а добро је што су у питању одлагања, а не отказивања. Гости желе да дођу у наш крај, али померају долазак за јун, јул, август па и јесен. Предвиђам да ће опоравак у мањим туристичким местима, бањама, планинама ићи брже него у градовима који у великом проценту зависе од страних туриста. Очекујем да ће се ове године многи одрећи мора и иностранства и определити за домаће дестинације, а Бања Ковиљача и Лозница требало би то да искористе. Верујем да ће од јуна бити више гостију, прве групе очекујем већ почетком тог месеца – каже Вуловић.
Кризу ће осетити сва привредна предузећа, а колико ће кога погодити, зависи и од прилагођавања новој ситуацији. Он сматра да су у најнеповољнијем положају хотели у већим градовима где је удео страних гостију и преко 80 одсто, као и одмаралишта искључиво везана за ђачке екскурзије и рекреативне наставе.
– Државне мере помоћи приватном сектору су коректне и правовремене. Три минималца и одлагање плаћања пореза и доприноса од стране државе неће надокнадити штету, али ће ублажити последице кризе и зауставити масовно отпуштање радника. Ипак, и поред тога, реално је очекивати отпуштања на јесен, у много мањој мери. Што се тиче локала, мислим да имамо и те како чиме да се подичимо. Страни и домаћи гости који су у оквиру водичке службе “Туристичког центра” посетили Лозницу, Бању Ковиљачу, Тршић, Троношу били су пријатно изненађени виђеним. Пошто сви у приватном сектору плаћамо доприносе, порезе, боравишне таксе, мислим да би за почетак требало организовати састанак приватног туристичког сектора и локалне самоуправе где бисмо изнели предлог промоције лозничког краја. Имамо добру инфраструктуру, дестинације са заступљеним свим видовима туризма, али нам треба много боља промоција туризма и препознатљивост, како у земљи, тако и у иностранству. Треба имати иновативан приступ промоцији, а доста новог сам имао прилике да упознам у Шпанији и Италији. Време Београдског сајма за промоцију локалних дестинација пролази, као и манифестација које папрено коштају, а слабо шта доносе – каже он.
Сведоци смо, каже, да су ваучери Министарства туризма допринели развоју домаћег туризма и нешто слично би се могло реализовати на локалу, где би се циљним групама поделили ваучери које би туриста искористио у лозничком крају. Ваучер би садржао пар ноћења у смештају по избору, посету музејима, галеријама, услугу овлашћеног туристичког водича. Сваки корисник ваучера повео би некога са собом и потрошио неки новац у ресторану, продавници, сувенирницама па би се врло брзо уложена средства вратила у буџет града, сматра Вуловић. Гости би били задовољни, приватни сектор такође, а град имао најбољу могућу рекламу и већи број посетилаца из године у годину, закључује он.
– Било би корисно да домаће и стране делегације које посећују јавна предузећа и организације у Лозници, буду упознате са лепотама Подриња за шта би се потрудили овлашћени водичи. Град би био представљен на професионалан начин, гости имали другачији осећај током посете, а водич одређену накнаду за обављен посао. Иначе, сви који се озбиљно баве туризмом користили су ванредно стање да раде на планирању опоравка и унапређењу посла након кризе. Нисам био са туристима, али јесам био активан на пословним друштвеним мрежама и сајтовима које користим за промоцију посла и дестинација у околини које ће тек бити актуелне да заинтригирам потенцијалне госте да крену пут Бање Ковиљаче чим се криза оконча – каже Вуловић.
Т.М.С
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ДА ЛИ СТЕ ИКАДА ВИДЕЛИ НЕШТО СЛИЧНО? – Гавран који говори
ОДЛОЖЕН ФЕСТИВАЛ – Мај без “Распеваног пролећа”
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″