
КОРОНА У АУСТРАЛИЈИ – Ограничена куповина скоро свих производа
Први пут у историји, у недељу 5. априла у поноћ, затворене су границе Западне Аустралије, државе у којој се налази и град Перт са великим бројем Срба који тамо живе. Уласци су забрањени за све осим за људе који имају посебну дозволу за рад у рудницима, полицији, здравству…
Полицијски час није уведен, људи се слободно крећу али само ако имају оправдање, а све се то одвија под будним оком полиције. Одређено је колико људи максимално може да буде на јавним површинама и у продавницама, а удаљеност између њих мора да буде метар и по. У маркетима људе преко разгласа упозоравају да се не задржавају дуго као обично, већ само онолико колико морају. Становници Аустралије као и сви други у доба короне у налету панике купују много више него што им је потребно. Ирис Костић, Лозничанка која са породицом живи у Перту и која нам је све ово испричала, каже да су људи почели да купују производе у огромним количинама, што је испразнило рафове великих супермаркета. Због тога су продавци били приморани да ограниче куповину појединих производа на комад или два по особи.
– У продавницама је прво почео масовно да се купује тоалет папир који је убрзо нестао са рафова, месец дана уназад скоро да се не може наћи на полицама и, ако га буде, одмах се распрода као и производи попут брашна, квасца, пасте, конзервисане хране и сосева који имају дужи рок трајања. Сваки купац може да узме само по једно паковање тоалет папира, антибактеријских и беби марамица, салвета и пиринча, а остале производе по два комада. У неограниченим количинама може да се купи само конзервисана риба, безалкохолна пића, беби храна, јогурти, храна за псе и мачке, али само у конзервама не и грануле. Жене могу да купе само једно до два паковања хигијенских уложака, а и овде, као у Србији на почетку епидемије, тешко могу да се нађу средства за дезинфекцију руку и површина. И течни сапуни су постали дефицитарни производ – каже Ирис.
Додаје да је ограничена и куповина алкохола – једно жестоко пиће по особи, а што се тиче пива, може се купити само картон по особи. Слаткиша, као и код нас, не мањка.
Улице по граду су знатно празније, иако, засад, није уведен полицијски час, школе нису затворене, али у њих долазе само деца чији родитељи раде а она су сувише мала да би остајала сама код куће. Остала деца прате наставу од куће, онлајн. Како каже, иако је обданиште у наредних шест месеци бесплатно, већина родитеља је одустала од одвођења деце осим оних који раде, а немају коме да их оставе на чување. Затворени су простори са мобилијаром предвиђеним за игру деце, као и теретане, барови, кафићи, козметички, али не и сви фризерски салони, неки раде али максимално издвајају пола сата по особи, углавном долазе по заказивању, забрањени су скупови, рођендани, свадбе са више званица.
– Пензионери могу да се крећу као и сви други грађани, није им ограничено кретање, и овде ретко ко носи маску на лицу, више користе рукавице. То се односи и на касирке у трговинама које гелом дезинфикују руке након што услуже сваког купца. Железничке и аутобуске станице су скоро празне, ретко ко их користи, а прича се да ће ускоро да угасе све линије. Људи у болнице иду само у лабораторије због налаза, или снимања, а резултати се добијају мејлом или телефоном. Због појаве коронавируса, и у Аустралији, као и у свакој држави, имате забринуте људе. али и оне превише опуштене који имају обичај својствен за ову државу, да ходају боси по улицама и маркетима – каже наша саговорница.
У Западној Аустралији је, како каже, до сада ковидом-19 заражено 545 људи, а седморо је умрло, док је у целој Аустралији заражено 6.606 особа а 70 умрло.
М. В.
НОВИ БРОЈ ЛОЗНИЧКИХ НОВОСТИ ПРОЧИТАЈТЕ НА Лозничке новости, број 631
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ВАСКРС У ЛОЗНИЦИ – У миру дома свог
ЗАВОД ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ, ШАБАЦ – Рачунају се и евидентирани у Београду
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″