БОЈ НА ЧОКЕШИНИ – Први пут без церемоније обележавања

БОЈ НА ЧОКЕШИНИ – Први пут без церемоније обележавања

Због ванредних околности изазваних коронавирусом, први пут после двадесет седам  година Друштво за неговање традиција ослободилачких ратова Србије до 1918, неће обележити Бој на Чокешини, знаменити догађај из српске историје који се збио пре 216 година на Лазареву суботу 1804. године.

– У сарадњи са Месном заједницом Чокешина, основном школом и свештенством чокешинског манастира од 1993. године смо обележавали овај историјски догађај тако што су ученици и остали гости, тракторским приколицама довожени до место боја, где се одавали почаст изгинулим јунацима, уз кратак пригодан програм, историјски час и паљење свећа. Затим се у манастирској порти присуствовало парастосу, помену јунацима, а на крају смо и скромним поклонима награђивали ђаке рецитаторе. Овај пут из оправданих разлога то не можемо учинити, али позивамо грађане да остану код својих кућа и у мислима тог дана буду уз молитву са нашим јуначким прецима, див-јунацима чокешинског боја уз поруку – Бог јуначку душу да им прости – поручују из овог удружења.

Бој на Чокешини вођен је 28. априла 1804. године и у њему је учествовало и погинуло свих 303 устаника, предвођених браћом Дамјаном и Глигоријем Недић из Осечине. Турском војском командовао је Ножин-ага, а списак имена свих погинулих устаника који је саставио свештеник Василије Поповић изложен је у сталној поставци Војног музеја на Калемегдану у Београду. Иако су сви изгинули, српски народ и историја их сматра победницима јер су својим животима зауставили најезду босанских Турака онемогућивши их да пруже помоћ опседнутом Шапцу. Српски устаници су освојили Шабац првог маја. Над костима српских јунака које су пренете у порту манастира Чокешина подигнут је споменик, јуначка погибија браће Недић и њихових хајдука ушла је легенду, а Леополд Ранке  је бој на Чокешини назвао „српским Термопилима“.

                                                                                                                                                            С. П.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

У ДОМУ ЗА СТАРЕ „ЦАРСКИ КОНАК“ У ТРШИЋУ – Безбедност на највишем нивоу

НА ГУЧЕВУ – Ватрогасци још гасе шумски пожар

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus (0 )