СРЕДЊОШКОЛЦИ У ВРЕМЕ САМОИЗОЛАЦИЈЕ – Интернет не може да замени стварност

СРЕДЊОШКОЛЦИ У ВРЕМЕ САМОИЗОЛАЦИЈЕ – Интернет не може да замени стварност

Од увођења забране кретања од 5 ујутру до 17 часова, свет више не личи на оно што је био. Недавно су донете мере забране окупљања на јавним местима, у парковима па чак и у време ван полицијског часа. Поставља се питање како тинејџери проводе време у току изолације, придржавају ли се препорученог, и да ли им уопште тешко пада наметнута ситуација с обзиром на то да су донедавно критиковани због самоизолације у којој су готово непрекидно били пре појаве пандемије. Поред прегршт забавног садржаја на мрежама, филмова, серија и осталих забавних активности, занимало ме је како се средњошколци осећају због донетих мера, колико је тешко пратити наставу виртуелним путем и каква су њихова очекивања у наредном периоду.

– Време у изолацији проводим тако што прочитам добру књигу, одгледам филм, или серију, што верујем да сада ради већина мојих вршњака. Доста времена проводим и на друштвеним мрежама и на тај начин, као и до сада, одржавам контакт са пријатељима. Свакодневно нам стижу мејлови професора у којима нам дају задужења за наредни период. Договарамо се у групама на друштвеним мрежама и све шаљемо у договорено време. Професори се максимално труде. Морам признати да је тешко, и да одузима дупло више времена него раније, у чему смо се сви сложили. Придржавам се инструкција, не излазим нигде, често перем руке, а своје профиле на друштвеним мрежама такође користим да подигнем свест о озбиљности ситуације у којој смо се нашли. Ниједна генерација до сада није имала прилику да се сусретне са овим видом учења на даљину, али за све постоји први пут. Здравље је у овом моменту најбитније. Све се да надокнадити – рекла је моја саговорница, ученица медицинског смера Средње школе ”Свети Сава” у Лозници.

Док су неки позитивни, други пак имају другачија предвиђања и сматрају да ће оцењивање бити прилично нереално и да, као генерација модерних технлогија, увек могу наћи начин за преписивање на тестовима. Кажу да је много је теже него иначе и да их нагађања да уписа на факултете неће ни бити додатно обесхрабрују у време када припремну наставу прате путем интернета. Врло је извесно, кажу, да матуре неће ни бити, што их не радује.

– Да, разочаравајуће је, али је за добробит свих нас – слажу се матуранти са којима сам разговарала и истичу да им школа прилично недостаје, да су забринути за свој друштвени живот и да им и поред интернета, ипак, недостаје, дружење уживо.

Многи, вероватно, мисле да су нове генерације спремно дочекале вирус јер су и иначе, како старији знају да кажу, у сталној отуђености и самоизолацији. Међутим, разговор са средњошколцима даје другачију слику. Носталгија за школом и забринутост за будућност све је више присутна међу младима. Кажу да интернет пружа краткотрајну забаву и да, ипак , не може заменити живи контакт.  Можда неочекивано, али имали су и једну врло важну поруку за све нас – Молимо све старије суграђане да се придржавају свега наложеног, не би ли се што пре нормализовало стање како у држави тако и у свету. Да се и ми што пре вратимо у ђачке клупе јер, како нам стално говорите – “Од колевке до гроба, најлепше је ђачко доба”.  Помозите нам зато да не останемо ускраћени за једно лепо животно искуство.

Милена Јовановић

ПРОЧИТАЈ И…

ЗА ВРЕМЕ КУЋНЕ ИЗОЛАЦИЈЕ – Путовање на странама књига

БЕСПЛАТНИ КУРСЕВИ АМЕРИЧКИХ УНИВЕРЗИТЕТА – Учење од најпрестижнијих

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу.

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )