
ЗА ВРЕМЕ КУЋНЕ ИЗОЛАЦИЈЕ – Путовање на странама књига
Ових дана међу корисницама и корисницима фејсбука, посебно онима који су у читалачким групама, кружи листа књига које би у оваквој ситуацији (кућној изолацији због епидемије коронавируса) ваљало прочитати. На том списку, између осталих, налазе се Камијева „Куга“, Маркесова „Љубав у доба колере“ и Пекићево „Беснило“. Поменута листа ме је подстакла да саставим сопствену. Списак сам проследио на неколико адреса и група, а надам се да ће бити прилике да разговарамо. Наслове које ћу овде представити требало би читати по редоследу који теби одговара.
”Напуљска тетралогија” – Елена Феранте
Четири романа прате живот(е) и однос две пријатељице, Лиле и Елене. Након што сазна да је Лила једног дана напрасно нестала, не остављајући ништа за собом, Елена, сада у позним годинама, почиње да пише причу о њиховом пријатељству не би ли самој себи помогла да разуме нестанак другарице. Кроз четири романа смењују се многе теме: важност образовања и његов утицај на класну покретљивост, одрастање у сиромашном делу Напуља у постфашистичкој Италији, насиље, родне неједнакости. Тема која се провлачи кроз целу тетралогију је женско пријатељство и однос две различите девојчице, касније жене – Лиле, храбрије, одлучније, али и мрачније, и Елене, која представља њену супротност.
”Форсирање романа-реке” – Дубравка Угрешић
Осамдесете године прошлог века ближе се крају, а у загребачком хотелу ”Интерконтинентал” одржава се међународно окупљање писаца и списатељица. Дубравка Угрешић на позорницу ће извести низ занимљивих ликова који нису ретка појава у књижевном свету: партијске писце, политички неподобне, књижевнице скрајнуте јер су жене, мизогине и сексистичке критичаре, потомке познатих писаца и многе друге. Оно што је важно нагласити јесте да је ово први роман који је написала жена, а који је добио НИН-ову награду. Поред тога, у овој књизи ауторка предвиђа оно што ће се само неколико година касније десити: глобална књижевна контрола и (још једно) уништавање неподобних књига.
”Равнотежа” – Светлана Слапшак
Радња овог романа познате антрополошкиње, класичне филолошкиње, лингвисткиње, феминисткиње и борца за људска права, смештена је у последњу деценију 20. века. Главна јунакиња Милица Златановић Албини, покушава да остане нормална у околностима које нису нормалне. Да би себи и својој породици зарадила додатне приходе пристаје да прекуцава роман националистичког писца, а како не би полудела, као једну врсту терапије, почиње да пише сопствени роман-пастиш по узору на литерално стваралаштво сестара Бронте. ”Равнотежа” је роман о женама које су на различите начине и различитим стратегијама пружиле отпор рату и насиљу не пристајући да им у њихово име убијају пријатеље, родбину и сународнике.
”Школа за деликатне љубавнике” – Светлана Слапшак
Различите читатељке и читаоци у овом ће роману тражити различите теме, те је из тог разлога он изузетно сложен. Сам назив Слапшакова је преузела од француског Ретифа де ла Бретона којег је на грчки, под истим именом, превео Рига од Фере, а зашто је ово урадила објашњава на самом почетку. Ауторка радњу свог романа смешта у Атину 1974. године када су у јеку протести против војне диктатуре, а главни протагонисти су Наташа, југословенска студенткиња магистарских студија класичних наука (и ”шездесетосмашица” којој је пасош претходно био одузет), и поприлично руски глумац Алексеј. Односи њихове две земље су напети, а њих двоје и на симболичком плану отелотворују своје државе. Наташа и Алексеј ће кроз заједничко путовање по Грчкој кроз филозофију, историју, књижевност, обичаје, политику, музику и популарну културу учити једно о другоме, али и о политичким системима у којима живе. Љубав у овом роману није банализована него се контекстуализује и пропитује њен смисао и значај, а ауторка се води мишљу да добар грађанин или грађанка мора бити подучен(а) љубави јер је она изузетно важна за друштво. Да би читање учинила додатно занимљивим као интертекст се провлачи Платонов ”Фајдар”.
”Ухвати зеца” – Лана Басташић
Мало је имена у постјугословенској књижевности која су привукла толико пажње као Лана Басташић. Протагонисткиње овог романа су Сара и Ле(ј)ла, две девојчице чије је детињство обележио рат и нестанак Ле(ј)линог брата Армина (односно Марка). Прошло је више од две деценије и њих две се годинама нису чуле, све до дана када че Лејла позвати Сару и натерати је да се из Даблина врати у Босну како би заједно кренуле пут Беча не би ли нашле Армина. На путу кроз Босну Сара ће се присећати детињства, одрастања, рата и пријатељства и увидеће као се њена другарица исто као и држава мења. Ауторка се послужила Ферантином идејом о женском пријатељству, али га додатно оплемењује смештањем у локални контекст. Сара, баш као и Елена, је та која има моћ да говори о Другоме, да му даје значења и смисао и да, на крају, наше виђење друштвеног Другог зависи од онога ко има моћ да креира дискурс.
”Мој муж” – Румена Бужаровска
Збирка ”Мој муж” македонске књижевнице, преводитељке и доценткиње на англистици Филолошког факултета у Скопљу састоји се од 11 прича. Све их причају жене, а говорећи нам о својим мужевима и родбини расветљавају патријархалне односе моћи у сфери дома, који се рефлектују и на јавну сферу. Иако су приче различите, а јунаци упечатљиви, можда се највише издваја “Супа” која показује колико је женска солидарност заправо важна.
”У зони” – Ламија Бегагић
Тридесетпетогодишња стонотенисерка Алма главна је јунакиња овог романа. Књига прати њену посету породици током једног лета, а повратак у родну Зеницу подстаћи ће је да размишља о многим стварим. Дугогодишња веза која је упала у колотечину, постсоцијалистичка трансформација Зенице, рат, убијање људи, протеривање, долазак нове деце у разред која су исто тако протерана из неких других градова, само су неке од ствари о којима Алма размишља и које настоји да анализира. Роман је писан јасно и сажето, на шта је вероватно утицало то што је Ламија Бегагић претходно објавила две збирке прича (”Годишњица матуре” и ”Једносмјерно”).
Владимир Терзић
ПРОЧИТАЈ И…
РЕАКЦИЈА НА МОГУЋНОСТ ДА СТУДЕНТСКИ ДОМОВИ ПОСТАНУ КАРАНТИН – Студенти се противе
БЕСПЛАТНИ КУРСЕВИ АМЕРИЧКИХ УНИВЕРЗИТЕТА – Учење од најпрестижнијих
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″