
РЕАКЦИЈА НА МОГУЋНОСТ ДА СТУДЕНТСКИ ДОМОВИ ПОСТАНУ КАРАНТИН – Студенти се противе
Група студената Универзитета у Београду изразила је незадовољство због могућности да се студентски домови привремено претворе у простор за негу најлакше оболелих од новог коронавируса. Како кажу незадовољни студенти, њима су прошле недеље дата 24 сата да се иселе из домова и уз то, тврде, гаранција да објекти неће бити претворени у простор за изолацију и да могу оставити личне ствари у собама, што је већина њих и урадила. На синоћњој (23. март) конференцији за штампу у Палати Србија председник републике Александар Вучић рекао је да ће за најлакше случајеве оболелих од ковида-19 бити коришћени већи објекти изван болница па је, између осталих, споменуо и Студентски град. Део студената узнемирила је ова најава нарочито када је на сајту Установе Студентски центар “Београд” (УСЦ) изашло обавештење у којем стоји да је ”у борби за здравље и животе” неопходно лекарима на располагање ставити и Студентски град. У даљем тексту обавештења моле се студенти и њихови родитељи да у што краћем року дођу по своје ствари и обећава се да ће они који их буду изнели из соба бити ”ослобођени станарине и добити друге бенефиције по повратку у дом”.
Лозничанин Игор Васић, студент Фармацеутског факултета, представник смера фармације – медицинске биохемије за прву годину, послао је допис омладинској редакцији Лозничких новости Грми Ло.
– Обраћам се као студент Фармацеутског факултета, а у вези са ситуацијом у којој су са нашли студенти смештени у Установи Студентски центар „Београд“. Јуче су студенти са мог факултета, али и осталих факултета Универзитета у Београду обавештени да треба да иселе ствари из својих соба, усред ванредног стања, са ограниченим временом кретања, а без међуградског саобраћаја (осим аутомобилског). Студенти из суседних држава су због затварања граница додатно онемогућени да дођу. Занима нас шта ће бити са стварима студената који неће бити у могућности да дођу по њих. Шта треба да раде студенти и како да се организују? Шта да раде студенти који живе ван граница Србије? Да ли ће ствари оних који не буду могли да дођу бити безбедне? – пише Васић.
Он указује да у студентским домовима у Београду станује око пет хиљада студената и да сматра да би масовни долазак већине њих представљао ризик и угрозио здравље свима.
– Нико од нас не треба да напушта своје домове јер тако чувамо своје и здравље наших најмилијих, али и свих осталих грађана Србије – стоји у Васићевом допису.
Истовремено је у фејсбук групи ”Студенти против претварања студентских домова у карантин” објављено писмо председнику Вучићу које потписују чланови Студентског парламента. У њему се председник обавештава о детаљима одласка студената из домова, са чиме он, верују студенти, није упознат и упућује се молба да се пронађе алтернативни смештај за оболеле од ковида-19. Студенти се ограђују од било какве политичке злоупотребе тренутне ситуације и кажу да ће се ”радо одазвати да помогну колико год могу”.
Рок до четвртка
На сајту УСЦ данас је истакнуто обавештење у којем се каже да се чека одлука надлежних органа и да они студенти који не буду могли да изнесу своје ствари из соба неће бити кажњени због тога. Наводи се и да ће паковање, изношење и одлагање велике количине ствари из соба оних студената који не буду дошли по њих значајно отежати посао. Дат је и рок за изношење ствари – четвртак (26. март) до два сата поподне, а након тога уз евентуални договор са управама домова. Студенти су замољени да као ”најсвеснији и најенергичнији део и будућност друштва” верују држави Србији и буду ”хумани и разумни”.
Никола Петровић
ПРОЧИТАЈ И…
БЕСПЛАТНИ КУРСЕВИ АМЕРИЧКИХ УНИВЕРЗИТЕТА – Учење од најпрестижнијих
ЗАВОД ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ ИЗ ШАПЦА – Без заражених
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″