КОРОНАВИРУС У СЛОВЕНИЈИ – Дисциплина на високом нивоу

КОРОНАВИРУС У СЛОВЕНИЈИ – Дисциплина на високом нивоу

Лозничанка Нада Чупковић, која са породицом последњих година живи и ради у Копру, испричала је данас (22. март) за портал ЛН како се протеклих девет дана одвија живот на обали Словеније, али и у другим деловима ове државе. Талико су већ у самоизолацији.

– Сунчан дан је, дува бура, идеално време за шетњу поред мора… Било би, у неко „нормално“ време. Данас, као и последњих седам дана, Копар је пуст. По где ко, са маском, или шалом преко лица и рукавицама, прошета, без заустављања, без поздрава. Држимо се прописане удаљености од два метра. Тако је на улици, тако и у продавницама, природи, парку – прича наша саговорница.

Каже да је и тамо, као и у Србији, било мало шале на рачун новог вируса – „не може нам ништа“, „па то је само обичан грип“ и томе слично. Међутим, врло брзо се ситуација променила,  у року од једног дана или два.

– Већ у четвртак, 13 марта нисмо били сигурни шта ће се дешавати. Ујутру смо сви отишли у школу, на посао, а у 11 сати су почеле да стижу прве информације, да ће се обуставити настава, престати да раде фирме. Мислим да смо тек тада некако озбиљније схватили ситуацију о којој су нас извештавали из Италије. Ни Италијани нису схватали озбиљно, јер су, упркос изолацији, долазили у Копар у набавку, шетњу (Трст је од Копра удаљен око 12 километара). А код њих је већ тада „кувало“. У року од 24 сата поједини ресторани, кафићи, барови су почели да затварају своја врата како би заштитили запослене и странке. После два дана су, већ наредбом Владе Словеније, затворене све продавнице са непрехрамбеном робом, сви угоститељски објекти, трговински центри, биоскопи, позоришта. Из минуте у минут смо обавештавани о важности самоизолације – каже Нада Чупковић

Првих дана продавнице су испражњене, а затим су престале гужве

Онда су људи почели да опседају продавнице, све је било празно, иако је влада обавештавала да нема разлога за панику, да ће бити свега, објашњава она и додаје да су полице пуњене непрекидно.

– Трећи дан није било више таквих гужви. Све се мало умирило. Влада је умиривала становништво и позивала на здрав разум и опет на самоизолацију. Неки су се држали упутстава, неки не. Лепо време је мамило људе напоље, али сви смо избегавали центар и шетњу поред мора и кренули у оближње шуме, брда по витамин Д. Увођене су нове мере из сата у сат. У уторак, 17. марта, затворен је аеродром. Пар дана пре тога је обустављен локални и међуградски саобраћај, као и железница, а 19. марта, мало пре поноћи Влада Словеније је свим становницима путем СМС-а послала обавештење о увођењу забране јавног окупљања грађана. То је значило: појединачна шетња или у пару, највише пет људи и то само чланови породице. Без контаката са другим људима. Држање одстојања од два метра и тога се сви држимо. Родбина се не посећује, старијима однесемо вреће са храном до врата, чујемо се телефоном. Солидарностна мрежа се врло брзо успоставила, волонтери се ангажују на свим нивоима. Волонтерски рад у Словенији одувек је изузетно цењен а у данашњој ситуацији се показао као брз и ефикасан – детаљна је Лозничанка.

Каже да тренутно нема карантина за старије, као у Србији, и сматра да га није потребно ни уводити јер је већина Словенаца дисциплинована, одговорни су према себи и другима. На Обали се правила поштују. Становници обалних градова (Изола, Пиран, Копар, Анкаран) су били овог викенда прилично љути на викендаше из Марибора, Крања, Љубљане, који су искористили лепо време и дошли у туристички обилазак обале. Жупани ових општина су одмах одреаговали и јавно позвали све „континенталце“ из Словеније да својим доласком не угрожавају људе на Обали. Овај позив је упућен и преко јавних сервиса и из врха владе.

– Уколико се будемо држали свих правила, неких оштријих мера неће бити. Уколико их не поштујемо, следи нам ограничавање кретања само на територији своје општине. Тренутно се не примећује нека паника. Свако проводи дане у изолацији на свој начин. Судећи по објавама на друштвеним мрежама, пробудила се креативност међу људима и оно што је најважније, сачували смо позитиван дух. Уосталом, барем у Србији смо преживели све и свашта па ћемо и ово. Знам да нашем народу најтеже пада забрана дружења јер је то наша храна за душу, али ако поштујемо мере предострожноти, све ће трајати краће и без већих последица. Нико од нас не жели италијански сценаријо, зар не? Зато топла препорука: држите се упутстава, не верујте „надрилекарима“, пустите теорије завере… Тренутно је најважније да се ширење вируса држи колико, толико под контролом. Време је да се пробуди колективна одговорност према здравственим радницима, који су највише на удару, родитељима, пријатељима који спадају у високоризичне групе. Када умре само један човек, трагедија је велика, јер је то трагедија једне целе породице, уже и шире. Једино што можемо је да помогнемо да се вирус шири што спорије, како не би дошло до колапса у здравству па да, као и  у Италији, наши доктори дођу у ситуацију да морају преузети улогу Бога и одлучивати кога спашавати, а кога пустити да умре – поручује Чупковићева.

Тренутно у Словенији је званично 414 оболелих, скоро 13.000 тестираних, двоје је преминуло (старији са здравственим проблемима). У продавницама које раде од осам до 18 сати нема гужве. У куповину се одлази са унапред припремљеним списком како би задржавање у затвореном простору трајало што краће. У јутарњим терминима од осам до десет предност имају пензионери, особе са инвалидитетом, труднице. На улазу сваке продавнице је чувар са маском и рукавицама, а ту су и дезинфекциона средства. Ако заборавиш, он те подсети да дезинфикујеш руке.

– Ми смо јуче отишли без маске у продавницу, само са рукавицама, и сви су нас чудно гледали. Што се тиче намирница, пробудила се свест о употреби домаћих производа па су тако на друштвеним мрежама настале групе где се нуди поврће, воће, мед, месо са оближњих сеоских имања, храну ти доставе или дођеш сам по њу. Продавнице су увеле и могућност наручивања преко интернета. Дакле, што мање личних контаката. Школе и овде као и у Србији одржавају наставу преко различитих платформи. Интернет је основно средство комуникације. Деца поштују овај режим рада и тренутну ситуацију су схватили веома озбиљно. Многима се приближава и матура, није једноставно, значи треба радити, можда још и више, јер је акценат на самосталном ангажману ученика. Много  запослених је на чекању, за тај статус добију 80 одсто своје просечне плате из последња три месеца. Од тога 40 процената покрива држава и 60 фирма. Доста нас запослених радимо од куће, наравно, уколико нам радно место дозвољава такав рад. Од пре неколико дана се почело са дезинфекцијом улица, нема седења на клупама у парку, игралишта су закључана, или је постављена трака и све се, углавном поштује. То је једини начин да превазиђемо ову ситуацију – каже на крају разговора Нада Чупковић.

С. П.

Аутор фотографијe Наде Чупковић – Борут Јерман

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ЗАСЕДАО ГРАДСКИ ШТАБ – Затворити градску пијацу

БЕСПЛАТНИ КУРСЕВИ АМЕРИЧКИХ УНИВЕРЗИТЕТА – Учење од најпрестижнијих

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )