ВОЛОНТЕРИ У АКЦИЈИ – По 70 позива дневно

ВОЛОНТЕРИ У АКЦИЈИ – По 70 позива дневно

Одмах по увођењу ванредног стања Градски штаб за ванредне ситуације (ГШВС) наложио је формирање тимова који ће на терену помагати пре свега лицима старијим од 65 година, која се налазе у изолацији као и онима којима је прописана мера самоизолације због повратка из иностранства, или сумње на коронавирус. Према речима Дејана Сталовић, заменика команданта ГШВС, већ 17. марта формирано је 14 мобилних екипа – девет за град, по две у Бањи Ковиљачи и Лешници и једну у Јадранској Лешници.

– Имамо велики одзив волонтера, у овом тренутку их је ангажовано између 20 и 30 и, ако затреба, тај број можемо повећати јер их имамо много пријављених, пре свега младих, а на располагању су нам и волонтери Добровољног ватрогасног друштва из Лешнице као и волонтери Црвеног крста. Они помажу људима који немају некога ко би могао да им донесе оно што им је потребно, храну, остале намирнице и лекове. Први пут су на терен изашли седамнаестог поподне и обавили пет достава, наредног дана десет, а јуче су имали 17 излазака на терен. Трудимо се да свима који затраже ову врсту помоћи максимално брзо изађемо у сусрет, али апелујем на суграђане да када се јаве, планирају набавку хране и лекова за неколико дана. На тај начин штеде време нашим екипама да могу обићи више адреса, да сваки дан не одлазе код истих људи – казао је јуче (20. март) Сталовић, истичући да се све доставе обављају уз поштовање наложених мера, како би били заштићени и они којима се помоћ доставља и сами волонтери.

За сваку набавку враћа се кусур и фискални рачун, ради се тако да све протекне без проблема, истакао је он и додао да број позива варива, а буде их и до 70 дневно. Неки грађани зову јер им нешто треба, други ради информација, питају шта ради, не ради, због неког савета, или да само мало попричају, ако су сами. Волонтери се труде да свакоме помогну и упуте га где треба, коме да се обрати, дају бројеве телефона и слично.

Један од волонтера је и Марко Пуртић који каже да је осетио потребу да помогне старијим суграђанима који немају никога ко би то могао да им учини.

– Грађани, углавном, траже лекове и основне намирнице – хлеб, уље, брашно. Позитивна је реакција старијих суграђана, а ми приликом предаје намирница бринемо о обостраној безбедности. Иначе, када неко позове Оперативно-позивни центар забележе се његови подаци, име, презиме, адреса и онда се одлази на терен – каже Пуртић. 

Заменик конданданта ГШВС апеловао је на грађане да се придржавају прописаних мера јер ”морамо бити дисциплиновани, стрпљиви и пратити инструкције надлежних служби”.

Т.М.С

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ГРАДСКИ ШТАБ ЗА ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ – Забрањен рад угоститељских објеката

ПАНДЕМИЈА КОРОНАВИРУСА – Прва жртва вируса, од сутра нове мере

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )