
У СУСРЕТ УПИСУ НА ФАКУЛТЕТ – Моје припреме у Београду
Исхитрене одлуке, оне непромишљене, често умеју да обавежу и натерају на бесповратна дела. Бирање животног позива уме да буде захтевно, неретко толико захтевно да се на крају одлука која се донесе – донесе исхитрено и само зато што ју је потребно донети тада, по сваку цену. Упасти у вир спровођења те одлуке, не нужно, може значити колебање и предомишљање, а као што поменух, исхитреност може значити бесповратност. Укратко, није добро ни правилно доносити одлуке по сваку цену до одређеног рока јер такве одлуке углавном не доносе ништа добро и нису реалне.
Из мог личног искуства, бирање факултета и онога „шта ћу бити кад порастем“ представља дословно најтежу одлуку коју сам морала самостално да донесем. Кад кажем самостално – мислим, наравно, и на утицај свих фактора као што су: мама, тата, стрина, тетка, баба, време напољу, данашње расположење, курс евра и још безброј сличних наизглед неважних, а посве битних фактора. Знам и јасно ми је да на ту одлуку нико не треба и не може да утиче, али шта се дешава онда када одлука не постоји?
– Подједнако ме интересују биологија, хемија и писање. Физика се ту понекад поткраде, а добар сам говорник.
-Ма, дете, упиши ти архитектуру, моја рођака има другарицу чији брат сада ради у Дубајију, огромне паре зарађује!- и остале такве животне приче.
Ја, вођена свим саветима, признајем добронамерним, али тако лошим по мене, одлучујем се за Факултет организационих наука – смер програмирање, иако никада до тада нисам волела математику, компјутере или било шта слично. Међутим, сви кажу да је перспективно, имаћу посао нећу се мучити, зарађиваћу довољно за све и остале лажи савременог света. Разумем и родитеље, они се углавном деле на две врсте: а) успешни су – па мораш бити и ти; б) нису успешни – па зато ти мораш бити.
Одатле, наравно, потиче страх да се ни по коју цену њихова очекивања не изневере, а они разочарају.
Имам циљ, дакле треба пронаћи пут. Након неколико дана распитивања међу студентима сазнајем који професор држи најбоље припреме математике за ФОН, обавестим родитеље, уплатимо новац и-ето га! Моје тек уплаћене, сасвим нове припреме – у Београду! Дакле, сваког викенда путовање по три сата у оба смера зарад спремања нечега што нисам ни сигурна да ли желим. Од октобра до фебруара провела сам сваки викенд у аутобусу, слушајући исту плеј-листу са истим песмама, посматрајући исте пејзаже. Наравно, било је ту и спремања контролних на добро познатом седишту до прозора. Упознала сам све возаче, кондуктере, неке од сталних путника и можда ме сва та монотоност натерала да се запитам колико чврсто и желим да истрајем у спровођењу ове исхитрене одлуке, јер донела сам је зато што сам морала, сви око мене су почели да се припремају за пријемни, а код мене није постојала било каква назнака да уопште знам чиме желим да се бавим.
Тако, сада већ могу да кажем, губећи време схватила сам да сам потпуно занемарила све своје жеље и амбиције. Угушила сам их бескрајно великим очекивањима и нормама које не чине мене срећном и задовољном. Занемарила сам оно што ме испуњава, оно у чему сам најбоља, а то је писање. Јасно је било мени и раније да је новинарство мој позив, „моја шољица чаја“ али ето, није време, нису околности, није просто позив који је поштован као позив доктора, магистра, програмера и слично. Међутим, мој је, што га у неку руку чини посебним, по мом мишљењу и за мене поштованим и то је сасвим па и више него довољно да испуним своје амбиције и постанем ни мање ни више него – новинарка!
Једини начин да човек успе и опстане у овом суровом свету јесте да ради оно што воли и да не бежи на одмор са посла који га гуши. Ради да би зарадио за одмор. То није поента. Свима препоручујем да се одређено време возе по аутобусима, мени је то помогло, монотоност је та која је решила све моје нерешиве проблеме и натерала ме да схватим „шта ћу бити кад порастем“.
Јана Грбић
ПРОЧИТАЈ И…
ИЗЛОЖБА О СУДБИНИ АНЕ ФРАНК – Да прошлост не постане будућност
У ОМЛАДИНСКОМ ЦЕНТРУ – Аудиција за школу глуме
Прати нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″