ИЗЛОЖБА О СУДБИНИ АНЕ ФРАНК – Да прошлост не постане будућност

ИЗЛОЖБА О СУДБИНИ АНЕ ФРАНК – Да прошлост не постане будућност

У Средњој економској школи данас (2. март)  је отворена изложба ”Ана Франк – историја за садашњост” која, кроз судбину јеврејске девојчице чији је живот окончан у нацистичком концентрационом логору током Другог светског рата, приказује настанак и успон најгорег тоталитарног режима у историји човечанства.

Како каже Марија Живановић из београдског удружења ”Отворена комуникација”, циљ је да се кроз судбину Ане Франк млади науче да размишљају критички о проблемима који су постојали у то време и да се спречи да икада више деца буду жртве рата и политичких интереса.

– Драго нам је што смо у Лозници и што ће у наредне две недеље ову изложбу моћи да виде не само ученици ове школе, већ и свих других средњих и основних школа, али и грађани. У улози водича биће ученице Средње економске школе и сигурна сам да ће то бити занимљиво искуство за све посетиоце – каже Живановићева.

У једанаесточланом ученичком тиму који је прошао дводневну обуку биле су и матуранткиње Кристина Живановић и Марија Ђорђевић које кажу да су доста научиле о томе како се припрема изложба и на који се начин посетиоцима може приближити све оно што треба да сазнају.

– О судбини Ане Франк у школи нисмо учили, углавном смо сазнања о томе шта се десило њој, њеној породици и многим другим људима стекли из документарног филма који смо погледали у суботу. Схватили смо колико је све то било трагично и колико је утицаја имало и на животе људи после рата. Мислим да би ово требало да буде део образовног програма и за млађе генерације, али нарочито у средњој школи јер смо тада зрелији и можемо боље да схватимо шта се и како дешавало – каже Марија.

Професор историје Ђорђе Вукмировић каже да у називу изложбе стоји ”историја за садашњост”, али да би требало додати и за будућност.

– Срби и Јевреји су братски народи по много чему, а пре свега по страдалништву. Имамо дугу историју и традицију заједништва, неколико пута смо их прихватали у избеглиштву, а онда и сакривали од нациста. Изложба не говори само о Ани Франк и њеној породици, већ и о најгорем режиму који је геноцид извршио и над Јеврејима и над Србима. Ми смо геноцид доживели и у Првом светском рату, и у Другом, и деведесетих година прошлог века. Велике смо жртве поднели и ми и Јевреји и из ове изложбе много можемо научити – каже Вукмировић.

Он подсећа да је судбина два народа слична и да су и један и други неоправдано проглашавани кривцима за разна зла и недаће.

– Од јеврејског народа треба учити јер је он у вишевековном изгнанству сачувао и језик и традицију, и веру и културу и националну свест. Поздрављали су се Јевреји дуго са ”Догодине у Јерусалиму” као и ми сада ”Догодине у Призрену”, истрајали кроз векове и много се од њих може научити – каже професор.

Поред оригиналне поставке изложено је још седам паноа на којима су приказана историјска дешавања из протеклих 70 година у Србији и окружењу.

Ову путујућу изложбу досад су видели посетиоци на 300 локација широм света и у 15 градова Србије, а у у нашу земљу дошла је у склопу регионалног пројекта ”Хисторија, историја, повијест – лекције за садашњост” који ”Отворена комуникација” спроводи под покровитељством ”Куће Ане Франк” из Холандије, а у сарадњи са партнерима из БиХ, Хрватске, Северне Македоније и Србије.

Грми Ло

ПРОЧИТАЈ И…

У ОМЛАДИНСКОМ ЦЕНТРУ – Аудиција за школу глуме

ФК СЛОГА, КОРЕНИТА – Школа фудбала у Драгинцу

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу.

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )