КОРОНА ВИРУС – Опрезно и без панике

КОРОНА ВИРУС – Опрезно и без панике

Одбор за ванредне ситуације Светске здравствене организације 30. јануара прогласио је јавноздравствену претњу од међународног значаја због епидемије болести коју изазива нови корона вирус назван „ЦОВИД -19“. У тридесет земаља уведена је и ванредна ситуација. Према најновијим подацима са којима је СЗО изашла у јавност, новим вирусом је заражено више од 89.000 људи у свету, највише их је у Кини где је од овог вируса умрло више од две хиљаде људи. У Јапану је 850 заражених, укључујући и 691 особу са крузера „Дајмонд принцес“ који је био у карантину, а међу зараженима се налази и двоје држављана Србије. Републичка стручна комисија за заштиту становништва од заразних болести дала је препоруку да се у циљу појачавања мера заштите од преношења инфекције, успостави мера карантина за наше држављане који се враћају са овог брода. Ова мера ће бити примењивана и у другим ситуацијама на основу процене ризика.

Вирус је стигао и у Европу, у Италији је регистровано више од четири стотине случајева заразе и седам смртних случајева, У Француској је једна особа умрла, а пријављено је 12 случајева заразе, у Немачкој има 16 заражених, у Великој Британији 13, у Шпанији троје.

У нашој земљи, бар до закључења овог броја, није било случајева заражених новим вирусом, али, како каже министар Здравља Златибор Лончар, реално је да се вирус појави, али да нема места паници. Здравствени систем је спреман и, како каже, спроведене су све препоруке Светске здравствене организације. За евентуални заражене корона вирусом, биће обезбеђен смештај не само у болницама, већ и у касарнама и приватним објектима. И даље се на граничним прелазима и аеродромима спроводе мере предострожности.

– Увели смо ново правило – на свим граничним прелазима, почев од Батроваца и осталих, мери се температура бесконтактним топломерима свима који улазе у Србију. Сада се већ посебно обраћа пажња, не само на путнике из Кине, него и из Италије – рекао је министар, додајући да поред тога што се српским грађанима саветује да не путују на север Италије и у угрожена подручја, препоручује да не буду у контакту с људима који долазе из тих подручја.

Теоретски могуће да имамо оболелог

Епидемиолог Зоран Радовановић је изјавио за Н1 да Србија има мрежу института и завода за јавно здравље по целој територији и обучене кадрове да се суоче са корона вирусом. Навео је податак, да је од  око две стотине држава у свету, корона вирусом захваћено њих 37, што још увек није ни двадесет одсто.

– Постоји вероватноћа да ће оболети неколико људи, ми се надамо не много јер ћемо организовати епидемиолошки надзор, да се рано открију и изолују сви они који су били у контакту са болесником – каже Радовановић додајући да је уз могућу епидемију важно да не настане „епидемија панике“, што би било погубно.

Како је за ЛН изјавио др Дарко Тешмановић, начелник Службе патронаже лозничког Дома здравља, корона вирус подсећа на грип пошто такође спада у респираторне вирусе с тим што он као мутиран вирус, као нови сој, има већу могућност да се са горњег дела респираторног систем, дакле, нос, синуси , ждрело, спусти  у бронхије и плућа и да изазове вирусну упалу плућа, што је већ  компликација. Он почиње исто и даје симптоме прехладе или грипа зависно од имунитета особе. Ако је имунитет јак ту се прича завршава, али ако су особе већ угрожене неким хроничним обољењем одраније или су у угроженој групи (деца испод пет година, старији од 65 година, труднице, дојиље) онда може да се искомпликује – каже Тешмановић.

Не постоји ефикасан лек

Проблем је што не постоји ефикасан лек за ту вирусну болест. Помажу делимично лекови који се користе и за грип, само новије генерације. У свету покушавају да примене те лекове у комбинацији са лековима против сиде, али резултати су још неизвесни.

Према речима министра Лончара, више људи умре од сезонског грипа него од корона вируса и позвао је грађане да примене уобичајене мере попут редовног прања руку, избегавања великих скупова, боравка у природи и да се здраво хране. Такође, нагласио је да се више од 98 одсто људи који добију корона вирус „најнормалније опорави и наставља живот без проблема.“

Из Светске здравствене организације упозоравају да је још прерано предвидети крај епидемије коју је изазвао нови корона вирус који се појавио у Кини.

Из Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ саопштавају да се у сарадњи са Министарством здравља и надлежним здравственим установама прати епидемиолошка ситуација у вези са корона вирусом, и да ће се у складу са новим сазнањима и препорукама Светске здравствене организације издавати обавештења за јавност и упутства за поступање у здравственим установама и другим надлежним институцијама.

На сајту овог Института постављено је обавештење путницима који долазе из Кине, да уколико имају симптоме респираторног обољења са повишеном телесном температуром, позову  064 8945 235 који је отворило Министарство здравља.

Лозничка болница спремна

Како нам је рекао др Милан Тодоровић, в.д. директора лозичке Опште болнице, од Министарства здравља су добијена јасна упутства, алгоритми, како поступити у случајевима појаве корона вируса, који се свака два до три дана прате, као и протоколе за узорковање материјала.

– Прати се ситуација, за сада нема заражених и уколико би се појавио такав случај, у сарадњи са епидемиолозима Завода за јавно задравље Шабац морали би се изнаћи капацитети да се такви пацијенти збрину. Болница је спремна, јесте да смо у реконструкцији, али би сви они били смештени – каже Тодоровић.

Иначе, за два пацијента из Шапца за која се сумњало да су оболели од новог вируса и која су била смештена на Инфективном одељењу шабачке болнице, утврђено је да нису заражени. Један је боравио на Тајланду и имао је симптоме сличних грипу, а други се вратио из Милана са високом температуром.

Маске иду „као алва“

Иако на улицама не виђамо често наше суграђане са маском на лицу, у трговинама кажу да се масовно продају. У продавници „Статор“  у којој се продаје и заштитна опрема за рад, кажу да заштитних маски тренутно нема јер су све продали, а да већ сутра стиже нова испорука. Цене се крећу од 100 до 400 динара. У „Апотеци Лозница“, како кажу, маске су продате већ првих дана појаве вируса, а нове су наручили пре десетак дана. У питању су хирушке маске које коштају осамнаест динара.

В. М.

Вирус штети туризму

Иако границе нису затворене, због препоруке да се не путује у подручја на којима је присутан корона вирус, и Лозничани отказују аранжмане за Италију. Слободанка Стевић, власница Туристичке агенције “Кондор тис”, каже да је група за путовање у Италију у мају формирана са поласком из Лознице.

– У складу са препоруком, отказују се екскурзије за Италију, а путници отказују аранжмане за ту земљу са поласцима у првим данима марта и њима ће новац бити враћен у потпуности. Из групе која је формирана за мај отказала су два путника, а остали чекају развој ситуације. Очекујемо да ће се стање ускоро поправити и да ова ситуација неће потрајати дуго – каже Стевићева.

Као и сваку другу ванредну ситуацију и ову ће туризам највише осетити па је одређена економска штета неизбежна. Корона вирус, међутим, на срећу туристичких радника, не утиче на аранжмана за летовање и они се продају уобичајено.

Н. Т.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

У МАЧВАНСКОМ ОКРУГУ – Нема заражених корона вирусом

У ЛОЗНИЦИ – Литија за светиње СПЦ у Црној Гори

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу.

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus (0 )