СПАЈАЊЕ ОПШТИХ БОЛНИЦА И ДОМОВА ЗДРАВЉА – У Лозници поново Здравствени центар

СПАЈАЊЕ ОПШТИХ БОЛНИЦА И ДОМОВА ЗДРАВЉА – У Лозници поново Здравствени центар

Најновијом Уредбом о мрежи здравствених установа, у Лозници ће спајањем Опште болнице и Дома здравља, после десет година, поново бити формиран здравствени центар. Министарство је овим признало да је  постојање здравствених центара  „целисходније и рационалније“.

Дом здравља и Општа болница у Лозници  функционисали су као једна установа, ЗЦ „Др Миленко Марин“ све до 2010. године. Уредбом Владе Републике Србије о Плану мреже здравствених установа дошло је до њихове нове организације, па су од Здравственог центра настале четири самосталне установе и то: Општа болница у Лозници, Дом здравља Крупањ, Дом здравља Мали Зворник и Дом здравља ”Др Миленко Марин” у Лозници. Најновијом уредбом која је ступила на снагу крајем јануара ове године, после десет година поново ће бити формиран здравствени центар и то спајањем Опште болнице и лозничког Дома здравља, домови здравља у Крупњу и Малом Зворнику остаће самосталне здравствене установе.

Поновно формирање здравствених центара предвиђено је Законом о здравственој заштити  у априлу прошле године, а  доношењем нове Уредбе о плану мреже здравствених установа у јавној својини, спајања и практично могу да се спроводе. Изменом плана мреже, број здравствених установа са 357 смањује се за око двадесет, јер ће се дом здравља и општа болница који се налазе у непосредној близини спојити. Како очекују у Министарству, спајање домова здравља и општих болница одвијаће се брзо, чиме ће бити надомештен  недостатак кадрова и опреме.

Према речима др Бранке Красавац, директорке лозничког Дома здравља „Др Миленко Марин“ из Министарства здравља је стигло само обавештење да је „у процедури спајање Дома здравља и Опште болнице у трећу јединицу“ и да очекују инструкције како ће то бити спроведено.

Иначе, овим законом се у циљу рационализације, примарна здравствена заштита, односно домови здравља, пребацује на државни ниво, осим апотека које остају у надлежности локалне самоуправе. Како је наведено још у предлогу закона, здравствени центри се поново уводе ради боље организације рада, боље искоришћености и расположивости кадрова, простора и опреме. Овим решењем омогућено је спајање заједничких немедицинских и медицинских делатности,  укључујући и дијагностичке и специјалистичко-консултативне делатности. Генерално, пракса је показала да је постојање здравствених центара  целисходније и рационалније него постојање дома здравља и болнице као одвојених здравствених установа.

Како наводе у министарству, практично формирањем здравственог центра, лекар са секундарног нивоа моћи ће да ради у амбуланти на примарном нивоу. Дакле, нико неће остати без посла јер је забрана запошљавања током шест година и довела до рационализације кадрова, посебно у општим и административним службама. Истичу да ће ова новина донети користи и за пацијенте, више неће моћи да се догоди да пацијент чека на рецимо, ултразвучни преглед зато што је у дому здравља покварен апарат, него ће бити прегледан апаратом који се налази у болници.

Интересантно је да је и поред Закона о здравственој заштити донетог још 2005. године у здравственом систему преживело седам центара, који су, као и остали, оснивани по закону из 1992. године, а онда овим законом раздвајани. Тако, рецимо, у Врању, Ужицу, Неготину, Књажевцу и Аранђеловцу, здравствени центри су технички подељени на домове здравља и опште болнице, али су они фактички наставили да раде као да су једна установа.

Постељни капацитети здравствених установа у округу

За Мачвански управни округ предвиђена су два здравствена центра. Апотекарска установа Лозница (за град Лозницу и општине Крупањ, Мали Зворник и Љубовија) и Апотекарска установа Шабац (за град Шабац и општине Богатић, Владимирци и Коцељева). Постеље неће имати домови здравља у Богатићу, Владимирцима, Коцељеви и Малом Зворнику док ће их Дом здравља у Крупњу, са стационаром  бити осам, а Љубовији двадесет. Здравствени центар Лозница (Дом здравља ”Др Миленко Марин” и Општа болница) имаће 461 постељу, а Здравствени центар Шабац (Дом здравља Шабац и Општа болница Шабац) 575. Специјална болница за рехабилитацију Бања Ковиљача  има 200 постеља.

Мачвански округ има и  Завод за јавно здравље у Шапцу.

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

У ДВОРСКОЈ – Изгорела кућа старија од века

ПОСЛЕ ЈУЧЕРАШЊЕ ТУЧЕ МИГРАНАТА – Мештани живе у страху

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу.

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )