ТОПЛИФИКАЦИЈА – На “Топлану” прикључено тридесетак кућа

ТОПЛИФИКАЦИЈА – На “Топлану” прикључено тридесетак кућа

Лозничка “Топлана” има капацитета за грејање индивидуалних домаћинстава, али је интересовање слабо. Већ дуже време све котларнице овог предузећа троше само природни гас који је за животну средини бољи од сагоревања дрвета, или угља

Већ неко време једна од најприсутнијих тема у земљи је загађање ваздуха јер је српска престоница готово свакога дана у светском врху по том параметру. Као што су ЛН писале у прошлом броју, Лозничани откако је у квару аутоматска мерна станица код ЕД, већ пету годину заредом не знају какав је квалитет ваздуха који удишу и могу се ослонити једино на “одокативно” оценивање. Сигурно је да би ваздух био много чистији да је мање индивидуалних ложишта, односно домаћинстава која за грејање својих кућа користе угаљ, дрво, или мазут различитих квалитета.

Недавно је Марко Благојевић из Канцеларије за јавна улагања, гостујући на РТС, изјавио да су индивидуална ложишта идентификована као један од кључних проблема кад је у питању загађење ваздуха због тога што је коришћење угља, мазута и дрвета и даље масовна појава у Србији. Навео је да више од милион домаћинстава користи чврста горива, односно пећи на дрво и на угаљ, али је, такође рекао и да се ситуација у јавним објектима мења набоље и да је више од 500 обновљено.”Ради се замена котлова, са угља, мазута, и дрва прелази се на биомасу, на енергетски ефикасне котлове и енергенте. На тај начин, битно се смањују трошкови, али се битно смањује и загађење. Све се то ради на јавним објектима који су у сектору просвете, здравства, социјалне заштите”, објаснио је тада Благојевић. Решење би и за Лозницу могла бити топлификација, али је то на доста дугом штапу. Према речима Миодрага Дишића, директора лозничког ЈП “Топлана”, на њихове котларнице прикључена су 32 приватна објекта, на котларници “Штира” седам, “Мода” девет, и у Бањи Ковиљачи 16 корисника.

Нема заинтересованих

– На свим нашим објектима имамо капацитета за евентуалне захтеве индивидуалних домаћинстава за прикључке односно грејање са наших котларница. Постоји велики простор што се тиче “Топлане” да се људи прикључе, посебно у Бањи Ковиљачи где је капацитет котларнице далеко изнад целог тог конзума. Онда би се знатно смањио број приватних ложишта. Ту смо за сваки захтев отворени, међутим, у последњих пет година није их било, јесте повременог интересовања, али ништа више. Својевремено нису биле дефинисане зоне топлификације и гасификације па се догодило да је ободни део града покривен гасом, али се ушло и у центар. Да је у старту било систематски све решено, да се нису укрстиле зоне евентуалне топлификације и гасификације било би другачије. То јесте добро за грађане пошто могу да бирају јер је простор покривен са оба вида грејања, али  суштина је што нема заинтересованих ни за једно ни за друго. Људи вагају шта им се више исплати, нека индивудуална домаћинства имају негде своје шуме па им је рачуница да сами себи обезбеђују огрев.  Еколошки је боље грејање на гас, а све наше котларнице већ неколико последњих година троше само природни гас који је за животну средини бољи од сагоревања дрвета, или угља – каже Дишић.

Од оних домаћинстава која су прикључена на “Топлану”, нека нису константни потрошачи, већ се привремено искључе пошто имају дупле котларнице које могу да користе и чврста горива. Зато мало ложе сами, мало користе даљинско грејање правећи за себе најповољнију калкулацију. “Топлана” испоручује топлотну енергију за око 3.500 корисника стамбеног и пословног простора, греје укупно око 155.000 квадрата стамбеног и око 78.000 пословног.

– Има упита за прикључења с обзиром на ескалацију грађевинских радова у граду. Тренутно се из једне стамбене зграде у центру града, која има приступ гасу, интересују за прикључење на наш систем даљинског грејања, који у свим деловима има капацитет за нове кориснике  – истиче директор предузећа.

Мање димњака -чистији ваздух

Према његовим речима ко хоће да прикључи стамбени део то кошта 7,65 евра по метру квадратном без ПДВ, односно 9,18 са њим. То је цена термоенергетске сагласности, под условом да није потреба подстаница, ако има више кућа па треба подстаница онда је потребно да се финансира и она. Ово је за директни прикључак, а унутрашња инсталација је ствар власника. После тога корисник плаћа по потрошњи. За пословни простор је цена  19,13 евра, односно 22,96 са ПДВ по метру квадратном. “Топлани” јесте у интересу да има више корисника, али и да се на топловод чије одржавање  кошта прикључи већи  број индивудуалних домаћинства, а не да је на топловоду дугачком 450 метара десетак корисника, а за његову реконструкцију треба пет милиона динара. Вероватно би и многи грађани више волели да уместо куповине, па цепања, слагања и свакодневног ложења дрва, или угља, једноставно само одврну вентил на радијатору и угреју своје домове, ако би им се то понудило уз неке повољности. Тада би се пушило мање димњака и било мање нездравих честица у ваздуху који сви удишу. Топлификација или гасификација, ствар је избора и платежне моћи, али је потребна свеобухватнија акција да би се  погасила индивидуална ложишта идентификована као један од кључних проблема што се тиче загађење ваздуха. Међутим, не преко леђа грађана већ уз подршку државе. Дотле се, по свему судећи, тренутна слика неће значајно изменити у блиској будућности.

Скопље

У склопу хитних мера за смањење енормног загађења ваздуха Скопље (Северна Македонија) је увело бесплатан превоз у градском саобраћају и удвостручило цене паркинга. Апеловано је на запослене у градској управи да на посао долазе аутобусима градског превоза. Скопско градско јавно комунално предузеће је задужено да настави интензивно чишћење градских улица и булевара у надлежности Града, а то је препоручено и градским општинама. Да би се смањило загађење, градске власти су прекинуле све грађевинске активности на градилиштима у њиховој надлежности и позвале челнике свих градских општина да учине исто. Хитне мере су предузете после обавештења Министарства за животну средину да су, два дана узастопно на две мерне станице у Скопљу, регистроване количине отровних ПМ 10 честица биле изнад прописаних 175 микрограма по метру кубном.

Т.М.С

ПРОЧИТАЈТЕ И…

КАКО ДОПРИНЕТИ СМАЊЕЊУ ЗАГАЂЕЊА – Морамо мењати навике

ЛОЗНИЧАНИ И ДАЉЕ НЕ ЗНАЈУ ШТА УДИШУ – Лозница – град без мерне станице

Пратите нас и на фејсбукуинстаграму и јутјубу.

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )