
НОВИ ВИРУС – Имунитет – брана за сва обољења па и корона вирус
Корона вирус сваких десетак година мутира и прави велики проблем јер нема особе која се сусрела са њим. За сада у Србији није забележен ниједан оболели од корона вируса, а ситуација се свакодневно прати и уведене су мере предострожности
Како истиче др Дарко Тешмановић, начелник Службе патронаже лозничког Дома здравља „Др Миленко Марин“, највећи број заражених је у групи најмлађих до пете године и у групи од 15 до 18 година у којој је забележен је пораст броја заражених у односу на прошлу недељу од око 25 одсто.
– Практично, чим су поново сели у школске клупе, одмах се повећао број оболелих. Разлог је логичан, велики број ђака на малом месту, недовољно прање руку па све што неко од њих пренесе капљичним путем, пренесе се на руке, па на лице и тако се заразе. Најбоља мера превенције је хигијена руку. У суштини то су све обољења слична грипу зато што се сумња на грип, али нисмо у могућности сваког дана да радимо дијагностику пошто нам из шабачког Завода за јавно здравље долазе понедељком и четвртком. Само тада можемо да пошаљемо на анализу особе за које сумњамо да имају грип, да им узму узорак који они после шаљу у Институт „Торлак“ да потврде да ли је у питању грип или не – објашњава Тешмановић.
Он напомиње да су основне разлике између обичне прехладе и грипа као тежег вирусног обољења у томе што је код прехладе благо повишена температура и запушен нос, присутно је цурење из носа, пецкање очију, блага главобоља у чеоном делу где су синуси, отежано је дисање. Међутим, када поред ових симптома дође до наглог скока температуре, малаксалости, болова у мишићима, зглобовима, ломности читавог организма, губитка апетита, сумња се на грип.
Корона вирус мутирао
– У суштини, то је сада све повезано и са корона вирусом који се крајем прошле године појавио у Кини и од којег свакодневно расте број оболелих. Више подсећа на грип пошто, такође, спада у респираторне вирусе с тим што он као мутиран вирус, као нови сој, има већу могућност да се са горњег дела респираторног систем дакле, нос, синуси, ждрело, спусти у бронхије и плућа и да изазове вирусну упалу плућа, што је већ компликација. То је болест која може да угрози живот и због тога је сада толико узнемирење у целом свету. Он почиње исто и даје симптоме прехладе или грипа зависно од имунитета особе. Ако је имунитет јак ту се прича завршава, али ако су особе већ угрожене неким хроничним обољењем одраније или су у угроженој групи (деца испод пет година, старији од 65 година, труднице, дојиље) онда може да се искомпликује – каже Тешмановић.
До сада је од корона вируса оболело око 14 хиљадa људи, а потврђених смртних исхода има више од три стотине. Највише оболелих је у Азији, у Кини где је све и почело, Јужној Кореји, Јапану, Тајланду, потврђено је и у Француској, Сједињеним Америчким Државама и на западној и источној обали и у Аустралији.
– Корона вирус сваких десетак година мутира и прави велики проблем јер нема особе која се сусрела са њим. Сваки пут када се појави нови сој, сви су угрожени а све већи број оболелих је брана да се он не шири, али кад мутира, када се створи нови сој читава планета је угрожена. Корона вирус је 2002. године направио вирус САРС, 2012. је био МЕРС, и сад је настао нови сој, видећемо како ће га назвати, који је кренуо из провинције Вухан у Кини. Дакле, он је поново мутирао а дешава се да увек креће из Кине због пренасељености, код њих су домаћинства и животиње у изузетно скученом простору. Њима је исхрана другачија, једу одређене врсте меса које се не обраде довољно термички – истиче наш саговорник.
Предузете мере предострожности
За сада у Србији није забележен ниједан оболели од корона вируса, а ситуација се свакодневно прати и уведене су мере предострожности. На нашим аеродромима у Београду и Нишу постављене су термовизијске камере које код сваког путника детектују високу температуру, свако ко улази мора да прође проверу, особе са високом температуром упућују се на Клинику за инфективне и тропске болести. Контроле се раде и на граничним прелазима.
– Савет је да се свако од нас потруди да појача свој имунитет јер је то брана за сва обољења. Потребно је довољно одмора, квалитетног сна, уношење доста течности, воћа, поврћа. И особама које немају запушен нос препоручује да три пута дневно испирају нос капима на бази морске соли, јутру по устајању, по доласку с посла и увече пре спавања – каже Тешмановић.
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ФК ЛОЗНИЦА – Успешна прва провера
КАТАСТАР ДЕПОНИЈА – Много има да се чисти
Пратите нас и на фејсбуку, инстаграму и јутјубу.
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″