ЕВРОПСКА НЕДЕЉА ТЕСТИРАЊА НА ХИВ И ХЕПАТИТИС – Да тестирање пређе у рутину

ЕВРОПСКА НЕДЕЉА ТЕСТИРАЊА НА ХИВ И ХЕПАТИТИС – Да тестирање пређе у рутину

Европска недеља тестирања на ХИВ и хепатитисе, као својеврсни увод у обележавање Светског дана борбе против сиде 1. децембра, завршена је јуче (29. новембар). Циљ акције је подизање свести код што већег броја људи о ризицима за инфицирање и о добробити тестирања, као и разумевања да је доступно успешно лечење, те да зато треба знати што раније свој статус

Процењује се да је у Србији крајем прошле године са ХИВ-ом живело три хиљаде особа, од којих 400 није знало да је инфицирано. Код две трећине особа које знају свој ХИВ статус, инфекција је дијагностикована када им је имунолошки систем био већ значајно нарушен. Што се раније дијагностикује инфекција и започне лечење комбинацијом антиретровирусних лекова, веће су шансе за дуг, продуктиван и квалитетан живот.

Само се тестирањем узорка крви, које је поверљиво и анонимно, може утврдити да ли је особа инфицирана. Недеља тестирања која претходи Светском дану борбе против сиде 1. децембра, има за циљ да охрабри особе које су било када биле изложене неком ризику да се тестирају, подстакне здравствене раднике да понуде тестирање на ХИВ и вирусне хепатитисе као део рутинске праксе у одређеним срединама и за одређена стања.

Неприхватљива је чињеница да у Европи од процењених 2,5 милиона особа која има ХИВ,  петина не зна да је инфицирана, а да се чак половина инфицираних дијагностикује касно, у тренутку када им је имунолошки систем већ увелико нарушен, што условљава бројне здравствене компликације и лошије деловање терапије.

У Европи сваке године буде дијагностиковано више од 140.000 особа инфицираних ХИВ-ом, а овај број у многим земљама не показује тренд смањења. Стручњаци истичу да је повећање обима тестирања на ХИВ праћеног саветовањем, кључна превентивна активност, те их стога треба спроводити у што већем обиму.

Добровољно, поверљиво и бесплатно тестирање на ХИВ уз саветовање пре и после тестирања, треба да буде доступно на различитим местима, како у здравственим установама, тако и ван њих у заједници или током спровођења превентивних активности у популацијама под повећаним ризиком, уз употребу брзих тестова за скрининг на ову болест.

Тестирање на ХИВ  се препоручује минимум једном годишње особама под повећаним ризиком, као и ХИВ негативним особама чији је сексуални партнер ХИВ позитиван, док особе са ризичним понашањем треба да се тестирају и чешће.

Повећање обима тестирања на ХИВ и вирусне хепатитисе у циљу раног дијагностиковања инфицираних особа смањиће умирање, а спречиће и преношење инфекције на друге особе, те ће се на тај начин смањити и трошкови лечења у систему здравствене заштите.

Како су нам рекли у лозничкој Општој болници, грађани који желе да се тестирају на ХИВ и хепатис могу то обавити уз упут изабраног лекара. Узорак се узима у лабораторији болнице и шаље у Завод за јавно здравље у Шабац одакле се чекају резултати. Читав поступак је бесплатан. 

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

НОВА ЗАБАВА, СТАРА ПРЕТЊА НА ИНТЕРНЕТУ – Примећен си, али зашто?

НЕ ДЕШАВА СЕ САМО ДРУГИМА (7) – Кад се лопта издува

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )