
ЛОЗНИЧАНИ У БЕОГРАДУ – Одали почаст Милунки Савић
На годишњицу смрти српске хероине Милунке Савић, прошле суботе група Лозничана самоиницијативно посетила је њено спомен-обележје у Алеји великана на Новом гробљу у Београду. Окупљеним члановима неколико удружења која негују сећање на храбру жену, они су предложили да се у што скорије време обрате Скупштини Србије са захтевом да се на овај дан у свим основним и средњим школама први час посвети Милунки Савић.
– Са пријатељима Душаном Ковачевићем и Златком Катићем, дошао сам да се поклонимо пред гробом ове велике жене, а само причом о њеном херојству сачуваћемо сећање за будуће генерације. Млади треба да памте њено дело и с поносом говоре о хероини којој се дивио свет. Представницима Савеза удружења потомака ратника Србије од 1912. до 1919. године и новобеоградске подружнице, која однедавно носи Милункино име, предложио сам да други захтев буде да сваки град у Србији има улицу са њеним именом. Тако се народ Србије може барем делимично одужити жени-ратници са највише ратних одликовања у свету – каже Момир Савић, који је присутнима поклонио беџеве са ликом Милунке Савић које је сам дизајнирао и израдио.
Милунка Савић је рођена на Видовдан 1892. године у селу Копривнице код Јошаничке бање у Рашкој области. Када је октобра 1912. године почела мобилизација за Први балкански рат, она се пријавила уместо свог млађег брата за кога је мислила да је нејак, под именом Милун Савић. Била је добитница највише одликовања међу женама учесницама Првог светског рата, у којем је била део чувеног “Гвозденог пука”, најелитнијег другог пешадијског пука српске војске “Кнез Михаило”. После рата, посветила се улози мајке и хранитељице и ишколовала више од тридесеторо деце. Носилац је војне златне Карађорђеве звезде са мачевима, златне медаље за храброст “Милош Обилић”, Легије части 4. и 5. степена, француског Ратног крста и споменица (Албанска споменица и споменица Солунског фронта 1915-1965). После Другог светског рата, радила је и као чистачица у београдским кафанама.
Скупштина града Београда 1972. године доделила јој је једнособан стан у насељу Браће Јерковић, на четвртом спрату у згради без лифта. Годину дана касније, након три мождана удара, умрла је у том стану 5. октобра. Њени посмртни остаци пренети су из породичне гробнице у Алеју великана тек 40 година након смрти, 10. новембра 2013. У њену част одржава се и манифестација “Дани Милунке Савић”, у Јошаничкој бањи, а организатор програма је Центар за културу “Градац” из Рашке.
С. П.
Фото: Богдан Николић
ПРОЧИТАЈТЕ И…
СЕЗОНСКИ ГРИП – Почиње вакцинација
КОМЕМОРАЦИЈА У ДРАГИНЦУ – У спомен жртвама нацистичког злочина
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″