КОМЕМОРАЦИЈА У ДРАГИНЦУ – У спомен жртвама нацистичког злочина
У спомен-комплексу у Драгинцу данас (14. октобар) је одржан комеморативни скуп поводом обележавања 78. година од страдања становништва из овог дела Јадра у октобру 1941. године. Државној церемонији, коју су организовали Влада Србије и Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, присуствовали су представници цркве, Војске Србије, градске управе у Лозници, месне заједнице, драгиначке школе, више удружења грађана и потомци и сродници невино страдалих мештана. У име Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања обратио се државни секретар Зоран Антић. Он је подсетио на историјске чињенице и указао на значај очувања сећања на недужне грађане који су били део крваве одмазде немачког окупатора.
– Овај крај је средином октобра 1941. задесила људском роду незамислива трагедија. Немачке, нацистичке, окупационе снаге извршиле су незапамаћену масовну одмазду стрељањем 2.950 житеља Драгинца, суседних места и насеља. Злочин је монструозни чин, први тако застрашујућег обима и немерљивих последица у окупираној Србији. Означио је почетак четворогодишњег раздобља страдања становништва, деце, жена, старих људи и ратних заробљеника и свих оних који се нису мирили с окупацијом и распарчавањем своје отаџбине. Брутални масакр одјекнуо је пре 78 година Србијом шаљући јасну поруку нацистичких снага грађанима. Смрт, ужас, злочин, страх и одмазда. Овај злочин, као и многи други широм наше напаћене земље, своје узроке носи у непокорном духу наших људи у храбром и антифашистичком и антинацистичком легитимисању нашег друштва – рекао је Антић.
Радован Дивнић, заменик градоначелника Лоyнице, рекао је да се никада не смеју заборавити злочини и драгиначке жртве, али и указао да се ратови „упркос цивилизацијским тековинама, увек отварају с новим вековима, било да су вођени политичким, националним, верским или, у новије време, економским разлозима“.
– Наше претке су у светским ратовима делили тешки дани, а понекад и наметнути расколи, али нису их делиле идеје антифашизма и потребе за слободом и напретком. У знак сећања на још један од најтежих злочина који се догодио у Подрињу од стране фашистичког окупатора Скупштина града Лознице је пре десет дана донела одлуку о постављању спомен-обележја стрељаним у селу Цикоте 19. октобра 1941. године. Поштујући своју прошлост унапредићемо садашњост, а већим радом и залагањима стварати предуслове за бољу будућност – рекао је Дивнић.
Уз опело жртвама и полагање венаца крај споменика, уметнички програм извели су глумци из Београда, виолински дуо Филхармоније младих „Борислав Пашћан“ и вокални ансамбл „Ноктурно“.
С. П.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
У ДРАГИНАЧКОЈ ШКОЛИ – Уручене награде младим писцима
У БАЊИ КОВИЉАЧИ – Гљиве су чистачи природе
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″