НОВИ ПРАВИЛНИЦИ ЗА ЕКСКУРЗИЈЕ – Иностранство само за матуранте

НОВИ ПРАВИЛНИЦИ ЗА ЕКСКУРЗИЈЕ – Иностранство само за матуранте

Од 1. септембра важе нова правила за ђачке екскурзије. У иностранство ће моћи да путују само велики матуранти, док,  ученици основних школа, једном у току школовања, могу  да путују ван Србије и то у Републику Српску. Нови правилник доноси строже безбедносне провере пре поласка на пут и обавезно везивање сигурносних појасева

Нови Правилник о екскурзијама који је у примени од 1. септембра требало би да екскурзијама које су се, како кажу у Министарству просвете, претвориле у  туристички обилазак и шопинг, врате своју образовно-васпитну сврху и да деца упознају Србију и њене лепоте. У том циљу Србија је у правилнику подељена на осам регија уз  уважавање географских и културних особености,  школе ће добити стручно упутство о обиласцима регија које ће уврстити у годишњи план рада, који се доноси до 15. септембра. Такође, свака школа биће обавезна да планом предвиди обиласке наших центара изврсности, Виминацијума и Тршића.

У Министарству наводе, да је правилником уведена новина да ће ђаци имати обавезу да напишу реферат о томе где су били на екскурзији и шта су видели. Врло је важно да деца понесу одређена сазнања које ће применити у настави и која ће моћи да изложе пред другим ученицима, ђачким парламентом и Саветом родитеља.

Како нам је рекао Дарко Несторовић, директор лозничке Гимназије „Вук Караџић“, ускоро пут Италије треба да крену ученици трећег разреда ове школе.

– План екскурзије смо припремили у току претходне школске године, а да смо то сада учинили, наши ђаци не би могли, по новом правилнику, да иду у иностранство. Новина је да се пише припрема шта ће се посетити на екскурзији, а касније поднесе извештај о сваком дану где смо били. То се шаље агенцији, школској управи, а остаје и у архиви школе. Како сам видео, нема неких битних новина осим регија које још нису тачно дефинисане – тврди  Несторовић.

Новим правилником ће у иностранство моћи да путују само велики матуранти, а ученици основних школа, једном у току свог школовања, могу одабрати да путују ван Србије, али само у  Републику Српску.

У Правилник о екскурзијама уграђене су  и одредбе  из правилника о организованом превозу деце  који је донело Министарство саобраћаја. Оне се углавном тичу безбедности па је прописано да аутобус који вози децу у организацији школе, културно-уметничког друштва или спортског клуба, неће смети да крене уколико сва деца нису прописно везана сигурносним појасом. Предвиђено је да сваки аутобус мора да има регистрациону налепницу и потврду о техничкој исправности стару до 30 дана, лиценцу за превоз, ознаку за организовани превоз деце, сигурносне појасеве за сва седишта, уређај за загревање, хлађење и проветравање, тапацирана седишта, прибор за чишћење, обавештења о улазу, излазу, слободне пролазе између седишта и свих излаза. Такође, сваки аутобус мора имати бар један апарат за гашење пожара, опрему за пружање прве помоћи и осталу прописану опрему. Возач мора да буде психофизички способан да управља возилом, да има фотокопију лекарског уверења стару до годину дана, одговарајућу возачку дозволу коју поседује најмање три године, доказе о активностима возача, квалификациону картицу за обављање послова професионалног возача и уговор о раду.

Са групом од тридесеторо деце мораће да иде најмање један пратилац, док уз већу групу морају ићи најмање два. Новим правилником је строго забрањен алкохол за све учеснике путовања, а укор ће моћи да се добије и на екскурзији. Пре поласка, полицијски службеник контролише да ли су сви услови испуњени  и возача подвргава алко-тесту. Ако се приликом контроле утврди да неки од услова није испуњен, организовани превоз деце неће започети док се недостаци не отклоне.

Зоран Мићић, директор предузећа за превоз путника „Банбус“ у Крупњу, каже да овај правилник за њих не представља никакву новину.

– Ми све услове испуњавамо, сваки наш туристички аутобус па и линијски, има појас, у Швајцарској и Немачкој и у линијском превозу је појас обавезан. Када увозите аутобусе сви они имају појасеве, а о апаратима за гашење пожара да и  не говорим, па не можете да прођете технички преглед, ако их немате. Проблем коришћења појаса на екскурзијама је што ви децу тешко можете да натерате да све време пута буду везана – каже Мићић.

На питање, да ли је полиција икада до сада контролисала да ли су деца на екскурзијама везана, он одговaра да није никада.

Искуство

Последњих година Управи саобраћајне полиције се у просеку пријави око десет хиљада екскурзија и прегледа око петнаест хиљада аутобуса намењених за превоз ђака. Према подацима из МУП-а, због утврђених неправилности, око десет аутобуса и једанаест возача аутобуса годишње буде искључено из саобраћаја. Како наводе из Комитета за безбедност саобраћаја, поједине школе распишу тендер за путовања, а гледа се само да цена превоза буде најнижа. Зато ученике превозе у катастрофалним условима, аутобусима старим и више од тридесет година. Захваљујући новом правилнику свему томе би требало да дође крај.

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

НОВА МИСИЈА АЛЕКСАНДРА КИКАНОВИЋА – Маратон од Лознице до Москве

“ДАНИ ДЕЧЈЕ ПОЕЗИЈЕ И ПРОЗЕ” – Расписан конкурс за литерарне радове

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )