ЗАКОН О КОМУНАЛНОЈ МИЛИЦИЈИ – Уместо полиције – милиција
По новом закону, који је прошле седмице усвојила Скупштина Србије, комунална полиција ће се убудуће звати комунална милиција и моћи ће да је формирају и у општинама, а не само у градовима, као до сада
– Највећа новина закона је то што ће моћи да се ради у цивилу, што су нам дата овлашћења да можемо да позивамо људе у наше службене просторије и рад са малолетницима, остало смо имали и раније. На пример, довођење прекршиоца у полицијску станицу, примена средстава принуде као што је бибер спреј и слично, тако да у суштини, осим промене имена, нема неких великих новина – каже за ЛН Владимир Поповић, начелник Комуналне полиције у Лозници, коментаришући нови Закон о комуналној милицији који је Скупштина Србије усвојила прошле седмице.
Како каже, добили су и овлашћење за доношење одређених решења на шта до сада нису имали право, али се она тренутно, у нашем граду не могу примењивати као што је, рецимо, решење за уклањање возила пауком.
– Прекршајне налоге смо и до сада користили, уведени су марта 2017. године, а и висина казни је остала иста. За највећи број прекршаја прописана је казна од 10.000 динара, односно 5.000, ако се плати у року од осам дана. Односе се на бацање ђубрета, изливање отпадних вода, паркирање испред гараже, на зеленој површини, такси стајалиштима. Једина мања казна – 8.000 динара, односно 4.000 ако се плати за осам дана, односи се на паркирање возила мимо обележеног паркинг-места – каже Поповић.
До сада комунална полиција није имала овлашћење да поступа са малолетницима, а нови закон јој то дозвољава, тако да ће сада комунални милиционари морати да иду на обуке у полицијским центрима и да положе посебан испит.
У наредне три године свака локална самоуправа која има комуналну милицију самостално ће одредити изглед и боју униформе која треба да садржи локалне специфичности и да се разликује од полицијске.
– Мораћемо да мењамо униформу, али се још увек не зна које ће боје бити. Сада је тегет, слична као код полиције, али у скорије време на униформама ћемо морати мењати назив – милиција уместо полиција. И даље нећемо носити оружје – каже Поповић.
Велика пажња посвећена је професионализацији ове службе, јер се уводе строжи критеријуми за запошљавање. Поповић каже да је систематизација комуналне полиције у Лозници урађена по важећим правилницима и да комунални полицајац, сада милиционар мора да има најмање четворогодишњу школу.
Законом се укида ограничење један милиционар на 5.000 становника, а комуналну милицију сада ће моћи да формирају и у општинама, а не само у градовима.
Иначе, назив полиција је промењен због новог Закона о полицији донетог прошле године којим је утврђено да право на употребу назива „полиција“, имају искључиво Министарство унутрашњих послова и Министарство одбране.
В. М.
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ГРОЗНИЦА ЗАПАДНОГ НИЛА ОПЕТ ПРЕТИ – Опрез, заразни комарци и у Мачванском округу
БАЈАГА И ИНСТРУКТОРИ ”ЗАПАЛИЛИ” САБОРИШТЕ – Ноћ када су пуцале жице
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″