ГРОЗНИЦА ЗАПАДНОГ НИЛА ОПЕТ ПРЕТИ – Опрез, заразни комарци и у Мачванском округу

ГРОЗНИЦА ЗАПАДНОГ НИЛА ОПЕТ ПРЕТИ – Опрез, заразни комарци и у Мачванском округу

Из Завода за јавно здравље у Шапцу позивају на опрез због појаве заражених комараца у Мачванском округу којем припада и Лозница,  који убодом преносе вирусно обољење познато као Грозница западног Нила. Од овог вируса могу оболети сви узрасти, а најугроженији су хронични болесници и старије особе

Комарци који носе узрочнике вируса грознице Западног Нила, у трећој недељи јуна откривени су у Панчеву, Суботици и Сомбору, а према речима епидемиолога, ради се надзор и над другим болестима чија је појава у нашој земљи могућа, а преноси је нова, агресивна врста комарца. Дакле, тренутно, како кажу, имамо комарца који може да пренесе вирус, сигурно да има и заражених, али без озбиљнијих тегоба.

Из Завода за јавно здравље у Шапцу позивају на опрез  због појаве заражених комараца у Мачванском округу којем припада и Лозница, који убодом преносе вирусно обољење познато као Грозница западног Нила.

Подсећамо, вирус западног Нила први пут је изолован код човека 1937. године у Уганди а у нашој земљи први пут је регистрован пре пет година. Прошле године од  њега је оболело 415 људи,  35 их је умрло, док су у Мачванском округу била  потврђена три случаја обољења.

Сва подручја где су се појавили заражени комарци локализована су на главним миграторним путевима птица и близу великих водених површина и у свим тим подручјима лета су необично топла. Фактори који су допринели оваквој епидемиолошкој ситуацији су климатске промене, интензиван међународни саобраћај, ширење узрочника и вектора на нова географска подручја, чешће излагање људи дивљим животињама и инсектима, промене у микроорганизмима. Увећаном размножавању и ширењу комараца погодују високе температуре, влажност, обилне и честе падавине, поплаве, али и  активности човека као што су наводњавање и глобално загревање.

Поред људи вирус може да зарази и птице, комарце, коње и друге сисаре. Вирус грознице Западног Нила се преноси са заражене птице на човека преко убода инфицираног  комарца, не може да се пренесе са једног на другог човека. Најчешће су погођени пацијенти старији од 65 година, који имају неко хронично обољење као што су дијабетес, шећерна или бубрежна болест. Инкубација траје две недеље а болест најчешће од три до шест дана.

Лекари кажу да 80 одсто инфицираних нема никаквих тегоба. Благе тегобе се јављају у виду повишене температуре, главобоље, умора и болова у телу, мучнине, повраћања, осипа по кожи, отечене пљувачне жлезде. Компликације попут менингитиса, упале можданих овојница, упале мозга  јављају се код једног од 150 оболелих. Међутим, вирус западног Нила може оставити и дуготрајне последице код оболелих попут, губитка памћења, депресије, несанице.

Вакцина против овог вируса  још није пронађена, па је најбоља превентива заштита  од убода комараца.  У раним јутарњим и вечерњим сатима, саветује се ношење дугих рукава и ногавица, мазање кремама са заштитом против уједа комараца, заштитне мреже на прозорима и уклањање места са стајаћом водом. Једна од најважнијих мера јесте уништавање комараца запрашивањем. Лекару би требало да се обрате сви који имају повишену температуру, јаку вртоглавицу и мучнину праћену конфузним мислима. Уколико је особа, иначе, здрава све ће проћи без последица.

В. М.

Фото: Обале најчешће станиште комараца

ПРОЧИТАЈ И…

НА МЕЂУНАРОДНОЈ ОЛИМПИЈАДИ ИЗ ФИЗИКЕ – Павлову сребрна медаља

БАЈАГА И ИНСТРУКТОРИ ”ЗАПАЛИЛИ” САБОРИШТЕ – Ноћ када су пуцале жице

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )