ЗДРАВЉЕ И ВРЕМЕ – Дневно три колапса на улицама

ЗДРАВЉЕ И ВРЕМЕ – Дневно три колапса на улицама

Високе температуре ових дана утицале су на повећање броја грађана који су помоћ затражили у Служби хитне помоћи лозничког Дома здравља „Др Миленко Марин“ и то за око  четрдесет одсто. Како нам је рекао дежурни лекар Слободан Перић, повећан је и број кућних посета, а дневно имају три интервенције на јавном месту због колапса  изаваних врућином.

– У питању су старији грађани, хронични болесници па бих апеловао на њих да на улицу излазе само ујутру и увече, никако током дана када је најтоплије – каже Перић.

Осим опасности од врућина, савет грађанима је и да се чувају од уједа змија, оса, пчела и стршљенова, али и комараца посебно ако су склони аларгијама. Прошле недеље у Хитну службу се јавио пацијент из Горње Борине којег је ујела змија отровница. Он је упућен у Службу ургентног пријема и тренутно се налази на болничком лечењу.

У Служби ургентног пријема, није било интервенција због последица сунчанице и топлотног удара. У току протеклих седам дана прегледано је 257 пацијената од којих је 44  задржано на болничком лечењу.

Лекари упозоравају да висока температура ваздуха највише штети хроничним болесницима, који би требало да бораве у климатизованим просторијама и у хладовини, да буду умерени у обављању физичких послова. Посебно треба да буду опрезни срчани болесници и особе које се претерано зноје, јер кроз зној  губе течност и минерале и тада могу наступити срчане аритмије. Свима се препоручује  лагано одевање, ношење одеће од природних материјала и светлијих нијанси, стављање пешкира и хладних облога око тела, заштита очију, коже и главе. Дуже излагање главе сунчевој топлоти  доводи до сунчанице, посебно када је потиљак директно изложен. То утиче на појаву симптома који су јако слични потресу мозга и нису нимало безазлени, могу се завршити несвестицом па и коматозним стањем.

Сличан сунчаници је топлотни удар који и не мора настати као последица директног излагања сунцу. Топлотни удар могу добити радници у пекари или у индустрији крај високих пећи, као и  возачи у прегрејаном аутомобилу, кампери… Настаје нагло, изненадним колапсом и падом крвног притиска. Ово је тежак акутни поремећај, који настаје због престанка терморегулације организма, а у најтежим случајевима може узроковати кому и смрт.

Лекари упозоравају да су на високе температуре посебно осетљива деца, а нарочито бебе између шестог месеца и прве године живота, јер немају довољно развијен терморегулациони систем. Зато у данима када је температура изразито висока, бебе треба водити у шетњу само у раним јутарњим или касним послеподневним сатима. Не треба их утопљавати и веома је важно да им се даје што више течности. Сунцу не треба да се излажу ни старија деца, посебно у перидоу од 10 до 18 часова.  Уколико у том периоду бораве напољу треба их намазати кремом за сучање са високим заштитним фактором и заштитити им главу шеширом или качкетом.

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

“ЛИЛАЛО” СЕ ЗАХУКТАВА – Пет дана, више од двадесет програма

ОД ДАНАС У ГРАДУ – Осамнаест нових места за паркирање бицикала

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )