КУЛТУРА ИЗ АНДЕРГРАУНДА – Представљене књиге о женској снази

КУЛТУРА ИЗ АНДЕРГРАУНДА – Представљене књиге о женској снази

Књижара „Алиса у земљи књига“ и Удружење грађана „Паресија“ организовали су у среду још једно књижевно вече које је привукло пажњу лозничке публике и током којег су представљене две књиге издавачке куће „Клио“ из Београда. Обе су посвећене женама чији су животи били мотив за настајање романа, а реч је о књигама „Бакита“, француске списатељице Вероник Олми, и „Цила“, израелске књижевнице Јудит Кацир.

Домаћин програма у клубу „Малиша“, за који посетиоци све чешће кажу да је постао „андерграунд институција културе“, била је модераторка Дајана Ђедовић, док су о књигама говорили Сања Домазет, професорка Факултета политичких наука, књижевница, драмски писац и филмска сценаристкиња, Далибор Петровић, професор Саобраћајног факултета, стручњак за област друштвености у доба интернета (социологија интернета) и Зоран Хамовић, директор издавачке куће „Клио“.

– Обе су из едиције „Грал“, у којој су књиге биране и које нико други у нас не објављује. Прва „Бакита“ је биографија девојчице црнкиње која из Судана стиже до Италије и постаје светица. Бакита значи срећница на арапском, а она сама је због стресова и свега што јој се догађало, а отета је у Судану и продата у робље, заборавила и сопствено име. Поред свега, успела је да сачува идентитет. Љиљана Мирковић је ову књигу превела на посебан начин, суптилно и лепо, а роман је писан тако да вас обогати, узвиси, учини да се осећате боље док га читате и да вам пружи сазнања. У овој књизи нема много дијалога, иако је реч о ауторки која је стручњак управо за сценски говор и дијалоге – рекла је Сања Домазет

Вероник Олми је за Бакиту, роман посвећен Светој Ђузепини Бакити, 2017. године добила награду Фнак и При Патримуан и била у најужем избору за награде Гонкур и Фемина. О томе је говорио Зоран Хамовић објаснивши да се награда „Гонкур“ додељује најзначајнијим писцима и делима током једне године, а оцењују их писци који су у академији наука и они који имају највише не само француске, већ светске позорности када је реч о савременој литератури.

– „Гонкур“ је веома значајна награда коју Вероник Олми није добила. Била је у најужем избору, али су зато студенти, који такође бирају најбоља дела по свом мишљењу, сматрали да је међу понуђеним у ширем избору била најбоља и они су се определили за њу. То је учињено и у Бразилу и у Пољској – објаснио је Зоран Хамовић.

Далибор Петровић је истакао да су за онога ко се бави социологијом ове књиге право уживање јер откривају различите људе и две епохе.

– Код „Циле“ имамо причу Јеврејке из Русије која долази у Израел, заљубљује се у другог човека и доводи га у свој живот не остављајући првог мужа. Као стожер породице тражила је човека који ће је подржати. Током двадесет пет година Цила живи са Лазаром, са којим има петоро деце, и са својим десет година млађим љубавником Хананом. После Првог светског рата породица се често сели, а деца живе са двојицом очева. Управо је „чика Ханан“ онај који их одгаја, стара се о ниховом образовању и држи породицу на окупу – објаснио је Петровић.

Овај роман заснован је на мемоарима ауторкине прабаке и Ханановим белешкама, а Цила преплиће породичну причу о четири генерације са историјом Израела. Изашла је из Руске царевине и отишла у тадашњу Палестину, водила сиромашан живот, али била је упорна и основала породицу. Радила је неколико послова, била кројачица, водила обданиште и ресторан вегетаријанске хране. Роман је код нас објављен 2016. године, а неколико година раније у оригиналу на хебрејском. Као и „Бакита“, заснован је на истинитој причи и за ову књигу који су је прочитали кажу да је добар водич за упознавање Израела.

С. П.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

НОВЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ И ОБРАЗОВАЊЕ – Књига и таблет могу заједно

ВЕЧЕ СА ВЛАДИМИРОМ ТАБАШЕВИЋЕМ – Најмлађи добитник Нинове награде гостовао у Лозници

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )