
У ЛОЗНИЧКОМ ПОЉУ – Кључеви станова за 30 породица
Тридесет избегличких породица памтиће данашњи дан (21. април) по добијању кључева станова у првој згради намењеној избеглима из БиХ и Хрватске. У оквиру четвртог потпројекта Регионалног стамбеног програма (РСП) у Србији у Лозничком Пољу недавно је завршена ова зграда са 30 станова. Овај заједнички вишегодишњи програм Србије, Хрватске, Црне Горе и БиХ има за циљ обезбеђивање трајног стамбеног решења за најугроженије избегличке породице у све четири државе, од којих је највећи број у нашој земљи. Пригодној свечаности присуствовали су Ивица Дачић, први потпредседник Владе Србије, министар спољних послова и председник Комисије за координацију процеса трајне интеграције избеглица, Радован Дивнић заменик градоначелника Лознице, Ивана Николић, народна посланица, и Владимир Цуцић, комесар за избеглице и миграције.
Према Дачићевим речима, у оквиру овог потпројекта предвиђена је додела укупно 1.382 стана, а до сада је додељено више од половине, односно 787 укључујући и 30 станова чији су кључеви данас уручени. У Лозници је у току градња још две зграде са по 30 станова чиме ће бити омогућено да укупно 90 избегличких породица овде добије свој дом, рекао је он и истакао немерљив допринос који су у изградњи станова дале локалне самоуправе будући да уступају земљиште за градњу и сву инфраструктуру, и захвалио се Граду Лозници.
– Избегла лица са простора бивше Југославије, после више од 20 година избеглиштва, заслужују сигурност и повратак достојанства. Решавање избегличког питања у том смислу представља најважнију моралну обавезу државе и међународне заједнице. То је обавеза коју заједно са нашим партнерима доследно и одговорно испуњавамо и што је најважније, постижемо значајне резултате. Станови се граде на више од 40 локација широм Србије, у Нишу, Новом Саду, Старој Пазови, и другим местима, а ускоро ћемо уселити и станове у Неготину и Кладову. Спровођење регионалног стамбеног програма јесте дуготрајан, мукотрпан и комплексан процес, али не и немогућ, што се и данас потврђује. Сећања која носите са собом из тешких дана нико не може да вам избрише или улепша, нити да вам врати оно што сте изгубили и оставили за собом. Зато вам желим да од данас, у будућности имате само спокојне и ведре успомене које ће вам вратити осмех на лице. Нека Лозница буде ваш нови дом и желим вам да у њему живите безбрижно и срећно – рекао је Дачић пре уручивања кључева новим станарима.
Захвалио се и свим партнерима који су допринели развоју и напретку Регионалног стамбеног програма, ЕУ као највећем донатору, САД, Немачкој, Норвешкој, Швајцарској, Италији, Данској, Турској, Луксембургу, Шпанији, Кипру, Чешкој, Мађарској, Румунији, Словачкој и свим другим донаторима. Од посебног значаја је, нагласио је, подршка Високог комесаријата УН за избеглице и ОЕБС-а у спровођењу програма, као и Развојне банке Савета Европе у управљању донаторским фондом.
Радован Дивнић је истакао да ће поред ове и зграда које се граде у Лозничком Пољу и на Лагатору бити подигнута једна тако да ће 120 избегличких породица добити станове. Он је нагласио да је локална самоуправа дала земљиште и прикључке за воду, струју, канализацију, гас, тако да је за ових 30 станова уложено око 23 милиона динара.
У име корисничких породица које су данас добиле станове захвалила се Тања Крајишник која је са мужем Душком и тада трогодишњом ћерком Мајом 1992. избегла из Зенице.
– Коначно трајно решавамо стамбено питање. Имам 50 година и од тога пола живота избегличког стажа. Живота по туђим кућама, под киријом, као и већина ових људи. Живели смо у Новом Саду, па код рођака у Шапцу да би последњих 20 година Лозница постала наш нови дом. Имали смо среће да смо овде променили само четири стана. Данас за нас почиње нови живот, захвални смо и срећни што ћемо после 27 година избеглишта коначно имати свој кров над главом – захвалила се у име свих 30 породица Крајишникова, а први гост у новом стану ове породице био је министар Дачић.
Пре одласка из Лознице Дачић је симболично залио тек засађене косовске божуре који су, како је речено,’’српска чуваркућа’’ и биће убудуће сађени пред сваком оваквом зградом.
Т.М.С
ПРОЧИТАЈТЕ И…
ЛОЗНИЧАНИН ВЛАДАН ГЛИГОРИЋ – Како сам ја победио рак
У ПОРТИ МАНАСТИРА ЧОКЕШИНА – Обележена 215. годишњица чувеног боја
data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″