БОРБA ПРОТИВ ТУБЕРКУЛОЗЕ – Време је за савременије лекове

БОРБA ПРОТИВ ТУБЕРКУЛОЗЕ – Време је за савременије лекове

Прошле године је у Лозници  од туберкулозе (ТБЦ) оболело двадесет троје људи,  само троје мање него претходне. У последњих пет година највише новооболелих било је пре четири године када је од туберкулозе оболело тридесет осморо људи. Развоју ове болести доприноси, пре свега, сиромаштво

Светски дан борбе против туберкулозе ове године обележава се под слоганом „Време је“ којим се позивају сви носиоци здравствене заштите и цело друштво на сталну борбу против туберкулозе, на подизање свести јавности о овом проблему, побољшању дијагностике и лечења болести. Иако последњих деценија постоји напредак остварен у контроли ове болести, према подацима Светске здравствене организације из 2017. године, она  је десети по учесталости узрок смрти у свету и водећи узрок смрти од једног инфективног агенса, учесталији у односу на ХИВ/АИДС. Управо, због свега тога, упозоравају, време је за савременији приступ превенцији и контроли туберкулозе, осавремењавање дијагностике и лечења, повећање доступности нових лекова.

Пре десет година, на сто хиљада становника Србије 37 је оболевало од ТБЦ-а, а данас је тај број три пута мањи. Мачвански округ, у којем се налази и Лозница, годинама се налази на врху по броју оболелих од ове болести нарочито деведесетих година. Према подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“, током 2016. године пријављено је 837 случајева оболелих, највише у Рашком, Мачванском и Топличком округу. Те године новооболелих у Лозници било је 28 а само годину раније било их је 38. Према подацима које смо добили из лозничке Опште болнице, лане је од ТБЦ оболело двадесет троје људи, само троје мање него претходне године. Како кажу, лечење се спроводи у две фазе, два месеца у болничким условима и четири месеца код куће уз редовно јављање на контроле. Ако се лечење не спроводи одмах на почетку на прави начин, може да се развије туберкулоза отпорна на један или више лекова, што изискује додатне трошкове и продужава лечење.

Управо појава нових, отпорнијих сојева туберкулозе на које не делују лекови који се најчешће примењују у терапији и задаје највише проблема лекарима. Пре две године у нашој земљи забележено је пет случајева мултирезистентне туберкулозе. У питању су пацијенти који су дошли из иностранства и њихово лечење је компликованије и скупље.

Иако се у нашој земљи, како наводе у Министарству здравља, стално ради на промоцији здравих стилова живота, превенцији, терапији и рехабилитацији оболелих, према подацима Института „Батут“, пре две године двадесет особа је умрло од последица ТБЦ-а, а већина је била старија од 60 година.

Од ове болести оболи око десет одсто људи који су били у контакту са зараженом особом а највише су изложени дијабетичари, особе које живе неуредним животом, мигранти, људи у колективним смештајима, ромским насељима. Преосталих 90 одсто никад не оболи.  Болест почиње подмукло као грипозно стање, личи на обичну прехладу и почиње кашљем. Када су симптоми израженији, јавља се малаксалост, повишена температура у поподневним сатима, кашаљ, а пацијенти се најчешће јављају када се приликом искашљавања појави крв. Ако је болест већ узела маха, осети се губитак апетита, повремено се појави и бол у грудима.

Уредан начин живота, правилна исхрана, лична хигијена и чист простор у којем боравимо, најбољи су начини да се ојача имунолошки систем а тиме и избегне обољевање од туберкулозе.

Вакцинација против туберкулозе се спроводи са БЦГ вакцином код деце у првој години живота са циљем да се спрече одређени тежи клинички облици туберкулозе као што су туберкулозни менингитис и дисеминовани облици туберкулозе. Од 2011. до 2018. године просечни обухват новорођене деце овом вакцином је 98,2 одсто.

В. М.

ПРОЧИТАЈТЕ И…

ЛОЗНИЦА У “ТРЕШ ЧЕЛЕНЏУ” – Очистимо смеће док нас није затрпало

ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ – У шест села без првака

data-matched-content-ui-type=”image_card_stacked” data-matched-content-rows-num=”4,2″ data-matched-content-columns-num=”1,2″

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )